Znie to neuveriteľne, ale aj nevinne vyzerajúca zelenina ako cuketa môže byť jedovatá! Šesťdesiatštyriročný hudobný manažér Mike Andrews sa otrávil s láskou vypestovanou cuketou. Po zjedení varenej cukety sa mu urobilo nevoľno, triasol sa, potil sa a mal halucinácie! Pred niekoľkými rokmi cuketa dokonca zabila staršieho muža v Nemecku.
Cuketa je obľúbenou ingredienciou v rôznych receptoch. Nie je náročné ju pestovať, preto ju má veľa ľudí doma na záhrade. Záhradkárstvo je obľúbenou záľubou stoviek ľudí, ktorá sa počas obmedzení v dôsledku pandémie covid-19 ešte zvýšila. Ľudia by však mali byť veľmi opatrní! Domáca cuketa môže byť plná škodlivých toxínov, ktoré spôsobujú žalúdočné kŕče, prudké zvracanie a hnačku a v niektorých prípadoch aj silnú triašku, horúčku a halucinácie.
Mike Andrews zo spoločnosti Wetwang v Spojenom kráľovstve je tiež milovníkom cukiet. Hudobný manažér si doma uvaril cuketu a potom ochorel. “Bolo mi strašne zle, triasol som sa, potil a mal som šialené halucinogénne sny. Bol som vyradený z činnosti. Je to najhoršia choroba, akú som kedy mal,” povedal pre britský denník Daily Mail a dodal, že strašne schudol. “Cuketa vyzerala skvele, nikdy by ste si nemysleli, že je s ňou niečo v neporiadku. Ale po tejto skúsenosti si nemyslím, že by som si dal ešte nejaký ďalší,” dodal Mike.
Mladej mamičke Danielle Baxterovej sa niekoľko hodín po konzumácii domácej cukety urobilo tak zle, že musela zavolať záchranku. A trvalo päť dní, kým sa jej zlepšila. Po konzumácii pečenej, doma vypestovanej cukety dostala vysokú horúčku, hnačku a zvracala. Keď príznaky otravy neustupovali, napadlo ju pozrieť sa na internet a zistila, že cuketa môže produkovať jed. Preto okamžite zavolala o pomoc. V roku 2014 dokonca v Nemecku zomrel na otravu cuketou miestny dôchodca.
Otrava cuketou však postihla oveľa viac ľudí. “Bol som hore celú noc. Nepamätám si, že by mi niekedy bolo z jedla tak zle. Žalúdočné kŕče boli strašné,” povedal ďalší postihnutý. “O štvrtej ráno som musel zavolať záchranku, pretože moja žena štyrikrát skolabovala a bolo jej veľmi zle,” dodal ďalší.
Niektoré často doma pestované cukety (ale aj uhorky, tekvice alebo melóny) môžu obsahovať nadmerné množstvo toxínu nazývaného cornbitacin, ktorý spôsobuje otravu.
Čo spôsobuje kornbitacín?
Dráždi sliznice tráviaceho traktu a v závislosti od požitého množstva spôsobuje žalúdočné ťažkosti a hnačku. Vo väčšine prípadov však nejde o závažný problém, ale v ojedinelých prípadoch môže jed úplne zahltiť organizmus. Ohrození sú najmä seniori a deti.
Ako zabrániť otrave?
Pred varením zeleninu ochutnajte (aj keď pripravujete jedlo pre deti!). Ak je horká, nejedzte ju! Zbierajte mladé plody, ktoré sú menej horké, hoci horkosť nemožno vylúčiť. Používajte len kvalitné cukety zo sadeníc. Rizikové môžu byť semená rôznych hybridov.
Horký = jedovatý
Skôr ako začnete spracovávať ovocie zo svojej záhrady, ochutnajte ho. Ak sú horké alebo trpké, neriskujte svoje zdravie a vyhoďte ich! “To, že nám uhorky alebo cukety nechutia, je vlastne signál od rastliny, ktorá nám hovorí: Pozor, toto nejedz,” hovorí Tomáš Moravec z Ústavu experimentálnej botaniky SAV a dodáva:
Pozor na teplo!
Nebezpečenstvo vzniku otravy u cviklovej zeleniny sa zvyšuje v závislosti od mnohých faktorov. “Zvyčajne je najčastejším faktorom, ktorý spôsobuje vyššiu hladinu kornbitacínu, veľké teplo a sucho, ktoré spôsobujú stres pre rastlinu,” vysvetľuje odborník.
Jed môže vzniknúť aj neodborným pestovaním. Ak napríklad záhradník vysadí cukety na záhon v blízkosti okrasných tekvíc, oba druhy sa môžu krížiť. Ďalším rizikovým faktorom je pestovanie zeleniny z vlastných semien alebo nesprávne zavlažovanie.
zdroj: dailymail.co.uk