pozor
pozor

Chorvátske pobrežie je v súčasnosti ohrozené inváziou nebezpečných medúz, konkrétne druhu tanierovka svietivá (Pelagia noctiluca).

Tieto medúzy sú považované za jedny z najnebezpečnejších v Jadranu. Ich popálenie je mimoriadne bolestivé a často zanecháva jazvy. Návštevníci populárnych pláží v Dubrovníku a Korčule už utrpeli popáleniny, upozorňuje chorvátsky web Danas.hr.

Minulý týždeň boli počas jedného dňa popálené medúzami až osem ľudí. Záchranári pomohli ošetriť zranenia a varujú pred nebezpečenstvom. “Postihnuté miesto je červené a veľmi páli. Hlavne deti to veľmi bolelo, ale všetko dobre dopadlo. Červená vlajka bola vyvesená kvôli varovaniu, nie kvôli zákazu kúpania,” povedal pre web Danas.hr záchranár Antonio Benussi.

Miestny chlapec začal medúzy chytať do vedra, čo umožnilo ich identifikáciu: “Najprv bola sem tam nejaká. Potom ale začali pribúdať. Nakoniec som ich do vedra nachytal dvadsaťpäť. A to som ich lovil z vody pohárom,” rozprával Andrej Stipič z Dubrovníka.

Tanierovka svietivá (Pelagia noctiluca) je zvyčajne modrofialový a čiastočne aj ružový tvor. Typický pologuľovitý zvon medúzy má priemer desať centimetrov. Jej chapadlá môžu merať aj viac ako meter a práve v nich sú ukryté jedovaté žihavé bunky, ktoré pri kontakte s ľudskou kožou spôsobujú silné bolesti a popáleniny. Tieto sa ťažko hoja a zanechávajú depigmentáciu kože alebo dokonca jazvy.

Tento druh sa zvyčajne zdržiava skôr v otvorenom mori a u pobrežia sa objavuje len výnimočne. “V posledných dňoch sa ale hojne objavujú aj na iných plážach, najmä na Mandrači,” uviedol plavčík Ramona Popović.

Ak vás popáli medúza, prvá pomoc je celkom jednoduchá. Na koži zostávajú zvyšky buniek a tie je nutné oškrabať, aby sme postihnutému uľavili. Môžeme ich oškrabať s pomocou kreditnej karty, alebo – ak nie je iná možnosť – aj pieskom. “Postihnuté miesto by ste mali omývať slanou vodou. Potom môžete poranené miesto natrieť antihistaminickým krémom a chladiť ľadom. Keď máte veľké bolesti, je možné si uľaviť aj liekmi proti bolesti,” radí Ivony Onofry, odborníčka z Inštitútu pre more a pobrežie Dubrovnickej univerzity.

zdroj: danas.hr

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…