V stredoveku boli znamienka považované za znak diabla. Človek so znamienkom bol podľa spoločnosti čarodejníkom a preto boli títo ľudia často upaľovaní. V 18. Storočí sa názory zmenili a znamienko nad perou bolo považované za znak vášnivého charakteru. Ženy, ktoré sa so znamienkom nenarodili, začali používať rôzne ozdoby na tvár v tvare znamienka: kusy čiernej náplasti, tafty alebo zamat, ktoré si prilepili na tvár, hrudník či ramená.
V Európe znamienka umiestnené nad hornou perou znamenali, že dievča je slobodné, a tie, ktoré boli umiestnené na pravom líci poukazovali na vydatú ženu. Dnešné materské znamienka sú často spájané s melanómom – jedným z najagresívnejších foriem rakoviny kože a preto by nemali zostať bez povšimnutia.
Čo sú to materské znamienka?
Znamienka vznikajú nahromadením pigmentových buniek hnedej alebo tmavohnedej farby, ktorá je založená na bunkách melanocytov. Hlavná funkcia melanocytov je ochranná. Chráni pokožku celého tela pred vystavením ultrafialového žiarenia. Pigmentový melanín, produkovaný melanocytmi, pôsobí ako bariéra. Pri normálnom fungovaní tela a dlhšom pobyte na slnku vzniká opálenie.
Faktory vzniku znamienok:
1. Ultrafialové žiarenie (viac slnka alebo žiarenia v soláriu vyvoláva viac pigmentových škvŕn).
2. Úroveň hormónov – najmä v období puberty, počas tehotenstva a menopauzy
3. Príjem hormonálnych liekov – napríklad antikoncepcie
4. Ochorenia kože vrátane alergických prejavov.
Ak máte priveľa znamienok, mali by ste navštíviť lekára. Okrem vyšetrenia a konzultácie vám poskytne aj dermatoskopiu – najpresnejšia a najspoľahlivejšia metóda diagnostiky kožných útvarov. Vďaka tomu sa skúma štruktúra znamienka, jeho symetria a farba.
Mýty o znamienkach a opálení:
Odstránenie znamienka zvyšuje riziko rozvinutia melanómu kože:
82% žien starších ako 20 rokov verí, že je nebezpečné dať si odstrániť znamienko. Tento mýtus je spojený so strachom pred melanómom, ktorý je charakteristický pre vznik niektorých malígnych nádorov. Pri odstraňovaní veľkých melanómov v niektorých prípadoch dochádza k porušeniu jemnej rovnováhy medzi nádorom a imunitným systémom pacienta. No znamienka nie sú melanómy, sú to nezhubné útvary na pokožke, ktoré nie sú nebezpečné pre imunitný systém a telo. Odstránenie znamienok vďaka modernej technike nie je nebezpečný proces.
Ak je poškodené znamienko, musíme ho dať odstrániť:
V takejto situácii musíte najprv ošetriť ranu antiseptikom, aby ste sa vyhli infekcii. Potom použite nástroj, ktorý stimuluje regeneráciu tkanív. A potom čo najskôr navštívte lekára, ktorý vám povie, ako ďalej postupovať, nie vždy sa znamienko musí dať odstrániť.
Koža sa neopáli, ak je vonku pochmúrne a daždivo:
Ultrafialové lúče prenikajú aj cez mraky, takže sa naša pokožka počas dňa opáli, aj keď vonku prší. Intenzita žiarenia sa však líši v závislosti od poveternostných podmienok a obdobia. Na aplikácii počasia si môžeme pozrieť UV index, ktorý vám povie, aký krém použiť. Napríklad ak je UV index 1 alebo 2, používajte opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 30.
Ak je UV index od 3 do 7, noste klobúk, slnečné okuliare a voľné oblečenie, ktoré zakryje vaše ruky a nohy. Ak je UV-index viac ako 7, počas dňa zostávajte v tieni a od 11:00 do 17:00 nechoďte von. Tieto pravidlá platia aj pre tých, ktorí majú od narodenia tmavú pleť.
Všetky prostriedky sú dobré, ak chcete ochrániť znamienka:
Tento hrozný mýtus úplne odporuje početným obavám, ktoré prevládajú medzi ľuďmi. Niektorí panikária a dotýkajú sa materského znamienka rukávom a druhí zas bezmyšlienkovo experimentujú s rôznymi prostriedkami, ako znamienko ochrániť. V hĺbke neškodného znamienka sa však môžu skrývať bunky malígneho nádoru. Ak niektoré z týchto buniek zostanú v ľudskom tele po odstránení znamienka, potom sa riziko vzniku rakoviny kože zvyšuje.
Mimochodom, toto platí aj pre vypaľovanie podozrivých znamienok pomocou laseru. V prípade, že materiál nebol odoslaný na histológiu, neexistuje žiadna záruka, že laserom nezabudli ošetriť melanóm, ktorý sa po tejto procedúre môže začať aktívne vyvíjať.
Niektorí ľudia majú od narodenia veľa znamienok a pieh, no je to úplne normálne:
Existuje syndróm dysplastického névu, keď je celé telo pokryté znamienkami. Ktorýkoľvek z nich sa môže premeniť na melanóm. Ľudia s týmto syndrómom by mali pravidelne navštevovať lekára a dať sa podrobiť dermatoskopu – kde im špeciálna šošovka dokáže odlíšiť patológiu od zdravej kože.
Musíme dať odstrániť nebezpečné znamienka:
Lekári rýchlo odstránia akékoľvek znamienko, ak je pre vás nebezpečné alebo vyzerá esteticky zle. Je to absolútne bezpečné pre zdravie. Hlavnou vecou je odstrániť materské znamienko v nemocnici, kde budete musieť ísť na histologické vyšetrenie a nie v nejakých iných neznámych zariadeniach. Takže neexistuje šanca, že by sa náhodný útvar začal meniť na melanóm a mohol by neskôr spôsobiť metastázy, ak by bolo znamienko nesprávne odstránené.
Zaujímavé fakty o znamienkach:
Dospelý človek má v priemere asi 30 znamienok. 80-90% z nich sa vyvinie pred dosiahnutím 25 rokov. Dokonca aj dvojičky majú znamienka na rôznych miestach. Britskí vedci dokonca zistili, že čím viac má človek znamienok, tým pomalšie starne a žije dlhšie, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť vzniku rakoviny. Podľa čínskych astrológov sa zmeny v tele prejavujú pomocou znamienok, takže vďaka ním sa môže určiť diagnóza a upraviť liečba.
S príchodom leta sa začína obdobie dovoleniek, preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť ochrane pokožky pred škodlivými účinkami ultrafialového žiarenia. Odporúčame, aby ste si našli prírodné produkty na bezpečné opálenie.
Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.
Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.
ZDROJ:takprosto.cc