The map, 2013, based on 1.1 billion users

Moldavsko včera zákonom zakázalo symboly V a Z a stužku svätého Juraja, tradičný ruský vojenský symbol, ktorý sa prvýkrát objavil na Rode svätého Juraja počas cárskeho Ruska.

Legislatívnu zmenu podpísala prezidentka Maia Sanduová, ktorá v prejave v moldavčine aj ruštine zdôraznila, že ľudia si budú môcť aj naďalej pripomínať obete druhej svetovej vojny.

“Pamätáme si obete hrdinov, vieme, aká veľká bola cena, ktorá umožnila mier. Špekulatívne zneužívanie víťazstva z roku 1945 na propagáciu vojenskej agresie proti Ukrajine je urážkou pamiatky našich rodičov, babičiek a dedov, ktorí položili svoje životy, aby sme mohli žiť v mieri,” povedala moldavská prezidentka.

K zákazu stužiek na deň svätého Juraja a ďalších symbolov invázie na Ukrajinu, najmä písmen V a Z, sa včera pridala aj Litva, zatiaľ čo Lotyšsko oznámilo svoj krok už skôr. Nemecko o tom stále uvažuje.

Vojacka stužka je oranžová s tromi čiernymi pruhmi. Symbolizovala sympatie s proruskými separatistami už počas vojny na Ukrajine v roku 2014. Na Ukrajine je zakázaná od roku 2017.

Ruský senátor Alexej Puškov pohrozil moldavskej prezidentke Maii Sanduovej, že jej krajina môže skončiť “na smetisku dejín”.

“Mala by byť opatrná pri Rusku a jeho symboloch, o to viac, že Kišiňov nedokáže platiť za ruský plyn,” napísal Puškov na svojom kanáli na sociálnej sieti Telegram.

zdroj: radiosarajevo.ba

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

Filmový svet zasiahla ŠOKUJÚCA správa: 67-ročný známy herec zomrel pri autonehode!

Leslie Jordan, obľúbený komik a herec známy zo seriálu Will a Grace,…