The map, 2013, based on 1.1 billion users

Moldavsko včera zákonom zakázalo symboly V a Z a stužku svätého Juraja, tradičný ruský vojenský symbol, ktorý sa prvýkrát objavil na Rode svätého Juraja počas cárskeho Ruska.

Legislatívnu zmenu podpísala prezidentka Maia Sanduová, ktorá v prejave v moldavčine aj ruštine zdôraznila, že ľudia si budú môcť aj naďalej pripomínať obete druhej svetovej vojny.

“Pamätáme si obete hrdinov, vieme, aká veľká bola cena, ktorá umožnila mier. Špekulatívne zneužívanie víťazstva z roku 1945 na propagáciu vojenskej agresie proti Ukrajine je urážkou pamiatky našich rodičov, babičiek a dedov, ktorí položili svoje životy, aby sme mohli žiť v mieri,” povedala moldavská prezidentka.

K zákazu stužiek na deň svätého Juraja a ďalších symbolov invázie na Ukrajinu, najmä písmen V a Z, sa včera pridala aj Litva, zatiaľ čo Lotyšsko oznámilo svoj krok už skôr. Nemecko o tom stále uvažuje.

Vojacka stužka je oranžová s tromi čiernymi pruhmi. Symbolizovala sympatie s proruskými separatistami už počas vojny na Ukrajine v roku 2014. Na Ukrajine je zakázaná od roku 2017.

Ruský senátor Alexej Puškov pohrozil moldavskej prezidentke Maii Sanduovej, že jej krajina môže skončiť “na smetisku dejín”.

“Mala by byť opatrná pri Rusku a jeho symboloch, o to viac, že Kišiňov nedokáže platiť za ruský plyn,” napísal Puškov na svojom kanáli na sociálnej sieti Telegram.

zdroj: radiosarajevo.ba

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

MUDr. Lenka Doležalová: Mladá zdravotná sestrička umrela na koronavírus a zanechala tu mladú dcérku

Po smutnej správe o úmrtí mladej sestričky na Covid-19, napísala česká lekárka…

AKTUÁLNE! Rusko znovu varuje: Tí, ktorí dodávajú smrtiace zbrane na Ukrajinu, ponesú zodpovednosť!

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že tí, ktorí dodávajú smrtiace…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: Požiar na covidovom oddelení si vyžiadal deväť obetí: Stav ďalších ľudí je kritický

KORONAVÍRUS: Požiar na jednotke intenzívnej starostlivosti si v Rumunsku vyžiadal deväť životov Najmenej…