Vo veku 99 rokov zomrel v stredu ráno filmový režisér Antonín Kachlík, ktorý okrem iného nakrútil rozprávku Princ Bajaja. Správu potvrdil Jiří Srstka z agentúry Dilia. Medzi Kachlíkove najúspešnejšie diela patrí film Ja, bože smutný, nakrútený podľa poviedky Milana Kunderu, film Pršalo šťastie a filmy Bolo nás desať a Náš dedko Jozef. 

Niektoré Kachlíkove diela zo 60. rokov boli zaradené medzi trezorové filmy, neskôr nakrúcal prorežimné filmy.

Rodák z Kladna, ktorý od mladosti inklinoval k ľavicovej politike a počas vojny pôsobil v odboji, vyštudoval réžiu na pražskej FAMU. Jeho celovečerný debut June Days vznikol na základe jeho vlastného rovnomenného románu. V jeho ďalšom filme Bylo nás desať sa na plátne objavilo viacero budúcich hviezd vrátane Olgy Schoberovej a vtedy slávnej dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr.

Dva z jeho filmov na motívy kníh Jana Trefulku, Pršalo šťastie a Tridsaťtri strieborných prepelíc, sa nepáčili vtedajšej cenzúre a skončili v trezore. Rovnaký osud postihol aj film Ja, bolestný Boh.

Jeho rozprávka Princ Bajaja bola ocenená na filmovom festivale v Benátkach v roku 1971. V roku 1982 bol jeho film Čarovné dobrodružstvo na motívy románu Alaina Fourniera ocenený na filmovom festivale v San Sebastiáne. Ocenenie získal aj za dokumentárny film What was Total Deployment (Čo bolo totálne nasadenie), ktorý vychádza z jeho vlastných zážitkov počas vojny.

Kachlík natočil niekoľko politicky angažovaných, časom preverených filmov. Počas komunistického režimu patril k oceneným filmovým tvorcom, získal Rad práce a Štátnu cenu Klementa Gottwalda.

V rokoch normalizácie nakrútil životopisný film o komunistickom vodcovi Klementovi Gottwaldovi Dvadsiaty deviaty, za ktorý je dodnes kritizovaný. Miloš Forman vo svojich spomienkach píše, že keď prišiel do Prahy nakrúcať Amadea, režiséri Kachlík, Jiří Sequens a Jaroslav Balík protestovali.

Kachlík vyučoval filmovú réžiu na FAMU v rokoch 1971 až 1992. Medzi jeho žiakov patrili Zdeněk Troška, Karel Smyczek, Jitka Němcová a Vladimír Merta. Napísal a vydal celkovo päť kníh, z ktorých poslednou bol v roku 2003 nerealizovaný scenár Ako sa narodil Švejk a zomrel Hašek. Vychádza z teórie, že Jaroslava Haška v Lipnici otrávili ruskí bielogvardejci.

zdroj: denik.cz

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…