Harry Reid, dlhoročný senátor za americký štát Nevada, ktorý v rokoch 2005 až 2017 viedol členov Demokratickej strany v Senáte USA, zomrel v utorok vo veku 82 rokov.

Jeho manželka Landra Reidová vo vyhlásení uviedla, že štyri roky bojoval s rakovinou pankreasu. Americký prezident Joe Biden označil Reida za velikána americkej histórie.

“Boh žehnaj Harrymu Reidovi, drahému priateľovi a veľkému mužovi našej histórie,” uviedol Biden vo vyhlásení. Okrem iného vyzdvihol prácu svojho bývalého kolegu v Senáte pri presadzovaní opatrení na riešenie finančnej krízy a jeho boj proti snahám o privatizáciu sociálneho poistenia.

“Keď Harry povedal, že niečo urobí, urobil to. Keď vám dal svoje slovo, mohli ste sa na to staviť. Takto dokázal desaťročia dosahovať výsledky pre dobro krajiny,” povedal americký prezident.

Ako líder demokratov sa Reid stal hlavným spojencom bývalého prezidenta USA Baracka Obamu v Senáte, píše agentúra Reuters. Zohral významnú úlohu pri presadzovaní reformy zdravotného poistenia známej ako Obamacare, ktorá prešla Kongresom napriek tvrdému odporu republikánov.

Reid strávil v Senáte celkovo 30 rokov, predtým bol štyri roky v Snemovni reprezentantov. Syn baníka, ktorý vyrastal v chudobe v malej obci Searchlight južne od Las Vegas, bol najdlhšie slúžiacim členom Kongresu z Nevady, píše agentúra AP. Jeho kariéra vo vrcholovej politike sa začala v 60. a 70. rokoch minulého storočia v Snemovni reprezentantov a štátnej správe Nevady a skončila sa po voľbách v roku 2016, v ktorých po vážnom zranení už nekandidoval.

Podľa agentúry AP bol Reid považovaný za jedného z najtvrdších vyjednávačov v Kongrese. Bývalý amatérsky boxer raz povedal, že by radšej tancoval, ako bojoval, ale že by mohol bojovať. Podľa agentúry Reuters sa nevyhýbal konfliktom s republikánmi a dokonca sa rozišiel s niektorými straníckymi kolegami v otázkach životného prostredia, kontroly zbraní a potratov.

zdroj: cbsnews.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…