Zomrel Jeff Beck, gitarový virtuóz, ktorý posúval hranice blues, jazzu a rock’n’rollu, ovplyvnil celé generácie gitaristov a stal sa známym ako gitarista gitaristov. Mal 78 rokov.

Beck zomrel v utorok po “náhlom ochorení na bakteriálnu meningitídu”, uviedli jeho zástupcovia vo vyhlásení zverejnenom v stredu. Miesto jeho pobytu nebolo bezprostredne známe.

“Jeff bol taký milý človek a vynikajúci ikonický, geniálny gitarista – nikdy nebude ďalší Jeff Beck,” napísal na Twitteri medzi mnohými poctami Tony Iommi, gitarista skupiny Black Sabbath.

Beck sa najprv preslávil ako člen skupiny Yardbirds a potom sa vydal na sólovú dráhu, ktorá zahŕňala hard rock, jazz, funky blues a dokonca aj operu. Bol známy svojou improvizáciou, láskou k harmonike a whammy baru na svojej obľúbenej gitare Fender Stratocaster.

“Jeff Beck je najlepší gitarista na svete,” povedal Joe Perry, gitarista skupiny Aerosmith, v roku 2010 pre New York Times. “Je hlavou, rukami a nohami nad všetkými ostatnými, má taký talent, aký sa objaví len raz za jednu alebo dve generácie.”

Beck patril k panteónu rockových gitaristov z konca 60. rokov, ku ktorým patrili Eric Clapton, Jimmy Page a Jimi Hendrix. Beck získal osem cien Grammy a dvakrát bol uvedený do Rock and rollovej siene slávy – raz so skupinou Yardbirds v roku 1992 a druhýkrát ako sólový umelec v roku 2009. V zozname “100 najväčších gitaristov všetkých čias” časopisu Rolling Stone sa umiestnil na piatom mieste.

“Jeff dokázal nasmerovať hudbu z nadpozemského sveta,” napísal Page v stredu na Twitteri.

Beck hral na gitare s rôznymi spevákmi ako Luciano Pavarotti, Macy Gray, Chrissie Hynde, Joss Stone, Imelda May, Cyndi Lauper, Wynonna Judd, Buddy Guy a Johnny Depp. S Rodom Stewartom nahral dve platne – “Truth” z roku 1968 a “Beck-Ola” z roku 1969 – a jednu so 64-členným orchestrom, “Emotion & Commotion”.

“Mám rád v hudbe prvok chaosu. Tento pocit je vôbec najlepšia vec, pokiaľ ho nie je príliš veľa. Musí to byť v rovnováhe. Práve som videl Cirque du Soleil a prišlo mi to ako úplný organizovaný chaos,” povedal v roku 2014 pre Guitar World. “Ak by som to dokázal pretaviť do hudby, nie je to ďaleko od toho, čo by bolo mojím konečným cieľom, a to potešiť ľudí chaosom a krásou zároveň.”

K vrcholom Beckovej kariéry patrí spojenie s basgitaristom Timom Bogertom a bubeníkom Carmine Appiceom do silného tria, ktoré v roku 1973 vydalo album “Beck, Bogert and Appice”, turné s Brianom Wilsonom a Buddy Guyom a album “Rock ‘n’ Roll Party (Honoring Les Paul)”, ktorým vzdal hold zosnulému gitaristovi Lesovi Paulovi.

Medzi Beckove albumy patrí aj “Talking Book”, prelomový album Stevieho Wondera z roku 1972. Jeho nežne podané gitarové sólo v balade “Lookin’ For Another Pure Love” mu vynieslo Wonderovu vrelú výzvu “Do it Jeff”, ktorá bola zaradená na zostrih albumu.

Geoffrey Arnold Beck sa narodil v Surrey v Anglicku a navštevoval Wimbledon Art College. Jeho otec bol účtovník a matka pracovala v továrni na čokoládu. Ako chlapec zostrojil svoj prvý nástroj z krabice od cigár, rámčeka na obraz a strún z hračkárskeho lietadla riadeného rádiom.

Pôsobil v niekoľkých kapelách – vrátane Nightshift a The Tridents – predtým, ako sa v roku 1965 pripojil k Yardbirds, kde nahradil Claptona, ale len o rok neskôr ustúpil Pageovi. Počas jeho pôsobenia skupina vytvorila nezabudnuteľné single “Heart Full of Soul”, “I’m a Man” a “Shapes of Things”.

Beckovým prvým hitom bol v roku 1967 inštrumentálny singel “Beck’s Bolero”, na ktorom sa podieľali budúci členovia Led Zeppelin Page a John Paul Jones a bubeník The Who Keith Moon. Skupina Jeffa Becka – so Stewartovým spevom – bola neskôr objednaná na vystúpenie na hudobnom festivale Woodstock v roku 1969, ale jej vystúpenie bolo zrušené. Beck neskôr uviedol, že v skupine došlo k nepokojom.

“Videl som koniec tunela,” povedal v roku 2010 pre Rolling Stone.

Beck sa s Hendrixom priatelil a spoločne vystupovali. Pred Hendrixom sa väčšina rockových gitaristov sústredila na podobný štýl a technický slovník. Hendrix to rozbil na kusy.

“Prišiel a za jeden večer vynuloval všetky pravidlá,” povedal Beck pre Guitar World.

Beck sa spojil s legendárnym producentom Georgeom Martinom – známym ako “piaty Beatle” – aby mu pomohol vytvoriť žánrovo pestrú jazz-fusion klasiku “Blow by Blow” (1975) a “Wired” (1976). Spojil sa so Sealom na Hendrixovej pocte “Stone Free”, vytvoril jazz-fusion skupinu pod vedením syntetizátora Jana Hammera a albumom “Crazy Legs” si uctil rockabilly gitaristu Cliffa Gallupa. V roku 2016 vydal album “Loud Hailer”.

Beckovu gitarovú tvorbu možno počuť na soundtrackoch k filmom ako “Stomp the Yard”, “Shallow Hal”, “Casino”, “Líbánky vo Vegas”, “Dvojičky”, “Pozorovať a hlásiť” a “Malá veľká liga”. Beck nedávno absolvoval turné na podporu svojho albumu s Deppom “18” a bolo ho počuť na albume Ozzyho Osbourna “Patient Number 9”.

Beckova kariéra nikdy nedosiahla komerčný vrchol ako Claptonova. Bol perfekcionista, radšej nahrával kritikou dobre prijaté inštrumentálne nahrávky a na dlhé obdobie sa stiahol zo svetiel reflektorov a venoval sa reštaurovaniu historických automobilov. S Claptonom mali spočiatku napätý vzťah, ale v neskoršom období sa z nich stali priatelia a spoločne koncertovali.

Prečo títo dvaja čakali približne štyri desaťročia na spoločné turné?

“Pretože sme sa všetci snažili byť veľkými banánmi,” povedal Beck v roku 2010 pre Rolling Stone. “Až na to, že som nemal ten luxus hitov, ktoré má Eric.”

Becka prežila jeho manželka Sandra.

zdroj: apnews.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…