George Winston, jeden z najpredávanejších inštrumentálnych klaviristov na svete počas svojho vrcholu v 80. a 90. rokoch, zomrel v nedeľu vo veku 73 rokov.

Oznámenie prišlo prostredníctvom jeho sociálnych médií a webovej stránky a uvádza, že “bezbolestne opustil tento svet počas spánku” po desaťročnom boji s rakovinou.

Winston začal svoju kariéru tým, že predvádzal to, čo nazýval “ľudovým klavírom”, hoci v neskorších rokoch sa to niekedy zaradilo do žánru New Age na vrchole tohto inštrumentálneho hnutia, alebo dokonca bolo zaradené pod klasickú hudbu, hoci sa vyhýbal akýmkoľvek týmto štítkom. Nahrával svoje prvé sólové klavírne album, “Ballads and Blues”, v roku 1972 pre značku Folkways, ale nestal sa domácnosťou až do vydania sezónne orientovaných albumov “Autumn” a “December” v rokoch 1980 a 1982.

Podľa jeho zástupcov predal viac ako 15 miliónov albumov. Winston získal Grammy za album “Forest” a bol nominovaný ďalších päťkrát. Jeho 16. a posledné album, “Night”, vydalo v máji 2022 RCA Records.

Jeho záujmy presahovali klavír, keďže tiež vydával nahrávky na akustickej gitare a harmonike. V skutočnosti si založil vlastnú značku, Dancing Cat Records, hlavne kvôli záujmu o vydávanie albumov umelcov hrajúcich na havajskú gitaru s uvoľnenými strunami. (Svoje vlastné albumy tiež vydával prostredníctvom svojho osobného odtlačku, s distribúciou cez Windham Hill do polovice roku 2000 a RCA potom.) Ale navždy bude predovšetkým identifikovaný ako jeden z najznámejších klaviristov konca 20. storočia.

Winston pokračoval v turné do konca roku 2022 a rezervoval si dátumy na neskoršie v roku 2023. Môže za sebou nechať nejaké posmrtné nahrávky; Winston povedal minulý rok, že v roku 2023 vydá svoj tretí album s piesňami Vincea Guaraldiho.

Winstona prežila sestra, synovec a neter. Rodina uviedla, že drží súkromnú pamiatku.

zdroj: variety.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…