Vo veku 76 rokov zomrela v Paríži britská herečka a speváčka Jane Birkinová, divoška 60. rokov, ktorá sa stala obľúbenou osobnosťou vo Francúzsku.

Francúzske ministerstvo kultúry uviedlo, že krajina stratila “nadčasovú frankofónnu ikonu”.

Miestne médiá s odvolaním sa na jej blízkych informovali, že ju našli mŕtvu v jej dome. Birkinová mala v roku 2021 ľahkú mozgovú príhodu po tom, ako v predchádzajúcich rokoch trpela problémami so srdcom.

Birkinová bola v zámorí známa najmä vďaka svojmu hitu z roku 1969, v ktorom so svojím vtedajším milencom, zosnulým francúzskym spevákom a skladateľom Sergom Gainsbourgom, spievala sexuálne explicitnú pieseň “Je t’aime…moi non plus”.

Od konca 60. rokov žila vo svojom adoptívnom Francúzsku a okrem spevu a úloh v desiatkach filmov bola obľúbená aj pre svoju srdečnú povahu a neochvejný boj za práva žien a LGBT.

Opustila nás “najparížskejšia z Angličaniek”, uviedla starostka Paríža Anne Hidalgová. “Nikdy nezabudneme na jej piesne, jej smiech a jej nenapodobiteľný prízvuk, ktorý nás vždy sprevádzal.”

Jane Mallory Birkinová sa narodila v decembri 1946 v Londýne ako dcéra britskej herečky Judy Campbellovej a veliteľa kráľovského námorníctva Davida Birkina.

Na javisko sa prvýkrát postavila ako 17-ročná a v roku 1965 účinkovala v muzikáli Passion Flower Hotel dirigenta a skladateľa Johna Barryho, za ktorého sa krátko nato vydala. Manželstvo sa skončilo koncom 60. rokov.

Predtým, ako sa ako 22-ročná vydala za kanál La Manche, sa preslávila v kontroverznom filme Michelangela Antonioniho “Blow-Up” z roku 1966, kde sa objavila nahá v sexuálnej scéne v trojici.

Skutočne sa však preslávila až vo Francúzsku, a to tak vďaka milostnej afére s trápiacou sa národnou hviezdou Gainsbourgom, ako aj vďaka svojmu chlapčenskému štýlu a roztomilému britskému prízvuku pri rozprávaní po francúzsky, ktorý si podľa niektorých pestovala zámerne.

Po rozpade tohto vzťahu v roku 1981 pokračovala v kariére speváčky a herečky, vystupovala na javisku a vydala albumy ako “Baby Alone in Babylone” v roku 1983 a “Amour des Feintes” v roku 1990, oba s Gainsbourgovými slovami a hudbou.

V roku 2002 napísala vlastný album “Arabesque” a v roku 2009 vydala kolekciu živých nahrávok “Jane at the Palace”.

“Je nepredstaviteľné žiť vo svete bez vás,” povedal francúzsky spevák Etienne Daho, ktorý v roku 2020 produkoval a skomponoval Birkin posledný album.

Birkinová sa s Gainsbourgom, ktorý sa práve spamätával z rozchodu s Brigitte Bardotovou, prvýkrát stretla v roku 1969 na natáčaní filmu Slogan a rýchlo sa medzi nimi začal milostný vzťah, ktorý zaujal celý národ.

V tom istom roku vydali album “Je T’Aime… Moi Non Plus” (“Milujem ťa… ani ja nie”), pieseň o fyzickej láske, pôvodne napísanú pre Bardotovú, v ktorej Gainsbourgov explicitný text prerušujú Birkinove vzdychy a výkriky.

Pieseň zakázala BBC a odsúdil ju Vatikán.

Gainsbourgovo pitie nakoniec prevalcovalo ich vzťah a Birkinová ho v roku 1981 opustila, aby žila s filmovým režisérom Jacquesom Doillonom. S problémovým spevákom si však zostala blízka až do jeho smrti v marci 1991.

Približne v tomto období inšpirovala slávnu tašku Birkin francúzskeho luxusného domu Hermes po tom, ako ju šéf Jean-Louis Dumas videl, ako počas letu do Londýna zápasí so svojou slamenou taškou a vysypáva jej obsah na podlahu.

Zostali po nej dve dcéry, speváčka a herečka Charlotte, narodená v roku 1971, a Lou Doillon, tiež herečka, narodená v roku 1982. Mala aj dcéru Kate, ktorá sa narodila v roku 1967 a zomrela v roku 2013.

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…