The map, 2013, based on 1.1 billion users
Najmenej 17 ľudí vrátane dvoch detí zahynulo pri požiari skladu pohonných hmôt v Jakarte.
Po piatkovom nočnom požiari v sklade Plumpang štátnej energetickej spoločnosti Pertamina na severe Jakarty sú traja ľudia stále nezvestní a indonézski predstavitelia na druhý deň vyzvali na audit “všetkých zariadení a infraštruktúr na skladovanie pohonných hmôt” v krajine.
Šesťdesiat ľudí utrpelo zranenia, mnohí z nich boli vážne popálení, pričom stovky ďalších obyvateľov obytných oblastí v blízkosti skladu museli byť evakuované.
“Začalo sa to veľmi silným zápachom. Bol taký silný, že sa nám ťažko dýchalo,” povedal svedok Swastono Aji.
“Potom sme odchádzali z tejto oblasti, keď sme zrazu počuli veľmi hlasný výbuch.”
Indonézsky viceprezident Ma’ruf Amin v sobotu navštívil miesto činu a potvrdil, že 17 ľudí zahynulo a ďalších 60 bolo zranených.
Navrhol, aby sa sklad premiestnil ďalej od obytných štvrtí.
“Dúfam, že sa toto depo podarí premiestniť… tak, aby bolo bezpečnejšie a aby sa táto oblasť upravila tak, aby spĺňala požiadavky riadnej štvrte v hlavnom meste,” povedal.
Šéf národnej polície Listyo Sigit, ktorý tiež hovoril na mieste, uviedol, že najmenej traja ľudia sú stále nezvestní.
Najvyšší predstavitelia vyzvali na vyšetrenie príčiny požiaru a na audit energetických zariadení v krajine po niekoľkých nedávnych požiaroch.
“Po viacerých požiaroch… je jasné, že musíme vykonať audit všetkých zariadení a infraštruktúry na výrobu palív, najmä nádrží a rafinérií,” povedal v sobotu pre miestnu televíziu Metro TV Sugeng Suparwoto, šéf parlamentnej komisie pre energetiku.
V roku 2021 vypukol požiar v rafinérii Balongan v Západnej Jáve, ktorá tiež patrí spoločnosti Pertamina a je jedným z najväčších zariadení v Indonézii.
K požiarom v tom istom sklade došlo aj v rokoch 2009 a 2014, keď sa plamene rozšírili na 40 domov v okolí. Ani v jednom z týchto prípadov neboli hlásené žiadne obete.
Erick Thohir, minister pre štátne podniky, to uviedol v piatok neskoro večer v príspevku na Instagrame: “Poveril som spoločnosť Pertamina, aby tento prípad okamžite vyšetrila, a teraz sa sústredíme na pomoc ľuďom. V budúcnosti musí dôjsť k operatívnemu vyhodnoteniu.”
Ráno po požiari boli domy naukladané pri plote z ostnatého drôtu zariadenia spoločnosti Pertamina vyplienené a sčerneté, pričom zhoreli rady áut. Jedno dieťa stálo uprostred trosiek a skúmalo spálenú scénu, keď záchranári evakuovali jedného z mŕtvych vo vaku na telo.

“Bolo to ako bomba, ako mini apokalypsa. Bolo to nepredstaviteľné,” povedal 45-ročný svedok Jamilul Asror a vyzval úrady, aby ľudí premiestnili. “Spoločnosť Pertamina je bezohľadná. Tento sklad je príliš blízko.”

Zábery odvysielané v piatok večer ukazovali ľudí, ktorí kričali a utekali cez úzke cesty, pričom za nimi oblohu osvetľovalo peklo. Na obzore severnej Jakarty bolo vidieť ohnivú guľu a v pozadí kvílili sirény.

Armáda a spoločnosť Pertamina uviedli, že príčinu tragédie vyšetrujú. Šéf jakartských hasičov a záchranárov Satriadi Gunawan uviedol, že hasiči pôvodne dostali hlásenie, že v sklade prasklo potrubie.

Generálny riaditeľ ropnej a plynárenskej spoločnosti Nicke Widyawati uviedol, že dodávky paliva do krajiny neboli prerušené.

Úradujúci guvernér Jakarty Heru Budi Hartono povedal, že vláda zaplatí liečbu zranených, z ktorých mnohí zostali v sobotu v nemocnici.

Červený kríž v severnej Jakarte uviedol, že 342 ľudí bolo evakuovaných a že pre vysídlené osoby boli postavené štyri stany.

zdroj: theguardian.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…