Vo veku 76 rokov zomrel svetovo uznávaný rumunský klavirista Radu Lupu.

Radu Lupu sa narodil 30. novembra 1945 v Galaţi v Rumunsku. Od detstva sa “vždy vyjadroval spevom” a ako päťročný dostal svoj prvý klavír. V šiestich rokoch začal študovať hru na klavír. Na verejnosti debutoval v roku 1957, keď prvýkrát verejne predniesol vlastné skladby. Považoval sa skôr za skladateľa a neskôr sa skladania vzdal, pretože “bol oveľa lepší ako klavirista”. Študoval u Victora Bickericha v Brašove a neskôr pokračoval v štúdiu na Konzervatóriu v Bukurešti (napríklad u Floricy Musicescu). V roku 1961 pokračoval v štúdiu na Moskovskom konzervatóriu, kde získal štipendium a študoval sedem rokov (okrem iného u Heinricha Neuhausa a jeho syna Stanislava Neuhausa).

Jeho medzinárodnú kariéru odštartovala trojica víťazstiev na troch veľmi prestížnych klavírnych súťažiach: Medzinárodná klavírna súťaž Van Cliburn v Texase v roku 1966, Medzinárodná klavírna súťaž George Enescu v Bukurešti v roku 1967 a Medzinárodná klavírna súťaž v anglickom Leedsi v roku 1969.

V rokoch 1970 až 1993 nahral pre spoločnosť Decca Records viac ako dvadsať nahrávok s veľkým úspechom, vrátane diel Beethovena, Brahmsa, Griega, Mozarta, Schuberta a Schumanna. Bol známy aj svojimi interpretáciami Bartóka, Debussyho, Enescu, Janáčka a mnohých ďalších skladateľov.

Dvakrát bol nominovaný na cenu Grammy a v roku 1996 ju získal za album dvoch Schubertových klavírnych sonát. V roku 1995 získal Edisonovu cenu za nahrávku Schubertových klavírnych diel.

Pri klavíri používal namiesto štandardnej klavírnej lavice obyčajnú stoličku s rovným operadlom, pretože “aj doma cvičí na stoličke a je to pre neho prirodzené”. Nové skladby si vždy najprv prečítal mimo klavíra a považoval to za jediný spôsob, ako sa učiť.

Počas svojho života bol dvakrát ženatý. V roku 2019 sa zo zdravotných dôvodov stiahol z verejného účinkovania. Počas svojej kariéry sa Lupu vyhýbal rozhovorom a vystúpeniam na tlačových besedách zo strachu, že bude zle citovaný alebo nepochopený. Zvyčajne tiež nedovolil rozhlasové vysielanie svojich vystúpení a od polovice 90. rokov nenahrával. Radu Lupu zomrel po dlhej chorobe 17. apríla 2022 vo veku sedemdesiatšesť rokov.

zdroj: npr.org

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…