Zomrela speváčka Hana Zagorová. Bola jednou z najznámejších českých popových speváčok a naspievala približne 900 piesní.

O smrti hviezdy informoval denník Blesk.

Hana Zagorová sa narodila v roku 1946 v Petřkoviciach na Ostravsku. Do povedomia verejnosti sa dostala v 60. rokoch 20. storočia. V rokoch 1977 až 1985 získala deväť slávikov v rade a je držiteľkou mnohých platinových a zlatých rekordov.

V roku 1963 sa zúčastnila ostravskej súťaže Hľadáme nové talenty, ale potom začala študovať herectvo na JAMU v Brne. Svoj prvý singel Prý som zhýralá vydala v roku 1968, keď sa začala viac objavovať v rozhlase a televízii. Jej tvorba sa pohybovala medzi šansónom a mainstreamovým popom.

S orchestrom Václava Zahradníka nahrala svoju prvú LP platňu Bludička (1970) s hitom Bludička Julie .

Čoskoro však Ostravu opustila a v Prahe začala spolupracovať s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu a v rýchlom slede vydala aj množstvo albumov, napríklad Cesta ke štěstí (1976), …tobě, tebe, ti (1979), Oheň v duši mé (1980), Střípky (1981), Světlo a stín (1982) a Mimořádná linka (1983).

V roku 1977 podpísala spolu s ďalšími umelcami zmluvu s Antichartom. Vystupovala aj s Michalom Prokopom a Petrom Rezkom a s talianskym spevákom Drupim. V televízii mala vlastné relácie ako Zaváté studánky a Prázdniny.

Koncertovala aj v Poľsku, Rusku a Nemecku. Osemdesiate roky boli spojené najmä s dvojicou Petr Kotvald – Stanislav Hložek.

V roku 1989 Zagorová podpísala petíciu Niekoľko viet, ktorá požadovala prepustenie politických väzňov a slobodu slova.

V deviatom desaťročí jej popularita klesala, ale naďalej vydávala albumy ako Ave – Hana Zagorová a Štefan Margita (1994), Keď nemôžem spať (1994) a Já? (1998). Jej poslednou oficiálnou LP platňou bola Konečne spolu – Hana Zagorová a Štefan Margita (2020).

V roku 2014 bola uvedená do Siene slávy hudobných cien Anděl.

zdroj: blesk.cz

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…