The map, 2013, based on 1.1 billion users

Pri výbuchu a požiari v blízkosti nelegálnej ropnej rafinérie v nigérijskej delte rieky Niger zahynulo v piatok najmenej 12 ľudí, uviedla polícia, hoci miestni obyvatelia hlásili oveľa vyšší počet obetí.

Výbuch v oblasti rady Emuoha v južnej časti štátu Rivers nastal pri ropovode, ktorý sa stal terčom útoku prevádzkovateľov nelegálnej rafinérie, ktorí sa snažili ukradnúť ropu, uviedla hovorkyňa štátnej polície Grace Iringe-Koko.

“Vieme, že došlo k výbuchu v súvislosti s bunkrovaním,” povedala a dodala, že úrady pracujú na určení počtu obetí a príčiny incidentu.

Ľudia z oblasti pre agentúru Associated Press uviedli, že pri požiari, ktorý zúril niekoľko hodín, mohli zahynúť desiatky ľudí a že obeťami boli väčšinou mladí ľudia, ktorí plánovali odčerpať ropu z ropovodu a prepraviť ju do nelegálnej rafinérie v najmenej piatich vozidlách.

Fyneface Dumnamene, výkonný riaditeľ organizácie Youths and Environmental Advocacy Centre, povedal, že iskra z výfukového potrubia autobusu naloženého galónmi ropy zapálila výbuch, keď sa vodič pokúšal odísť.

“Všetci v asi piatich vozidlách zhoreli,” povedal Dumnamene agentúre AP.

Nelegálne rafinérie sú v Nigérii, ktorá je jedným z najväčších producentov ropy v Afrike, výnosným biznisom. Rozšírené sú najmä v oblasti delty rieky Niger, bohatej na ropu, kde sa nachádza väčšina ropných zariadení v krajine.

Pracovníci v takýchto zariadeniach zriedkavo dodržiavajú bezpečnostné normy, čo vedie k častým požiarom, vrátane jedného v štáte Imo, pri ktorom minulý rok zahynulo viac ako 100 ľudí.

Nigéria prišla v období od januára 2021 do februára 2022 v dôsledku krádeží o ropu v hodnote najmenej 3 miliárd USD. Podozrivé podnikateľské subjekty sa často vyhýbajú regulačným orgánom tým, že zriaďujú rafinérie v odľahlých oblastiach, ako napríklad v Imo, uviedla minulý rok Nigérijská komisia pre reguláciu ťažby ropy (NUPRC).

 

zdroj: apnews.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…