Bobby Caldwell, oduševnený R&B spevák a skladateľ, ktorý mal v roku 1978 veľký hit s piesňou “What You Won’t Do for Love” a ktorého hlas a hudobný štýl obdivovali celé generácie jeho kolegov, zomrel, uviedla v stredu jeho manželka.

Mary Caldwellová pre agentúru Associated Press uviedla, že v utorok po dlhej chorobe zomrel v jej náručí v ich dome v Great Meadows v New Jersey. Mal 71 rokov.

Smooth soulový jam “What You Won’t Do for Love” sa dostal na 9. miesto v rebríčku Billboard Hot 100 a na 6. miesto vo vtedajšom rebríčku Hot Selling Soul Singles. Stala sa dlhodobým štandardom a hitom, ktorý definoval kariéru Caldwella, ktorý pieseň aj napísal.

Pieseň prebrali umelci vrátane Boyz II Men a Michaela Boltona a Tupac Shakur ju samploval vo svojej posmrtne vydanej piesni “Do For Love”.

Ďalšie Caldwellove piesne samplovali hip-hopoví umelci vrátane The Notorious B.I.G., Common, Lil Nas X a Chance the Rapper.

Existuje množstvo príbehov, z ktorých mnohé sa po jeho smrti zdieľali na sociálnych sieťach, o tom, ako boli poslucháči prekvapení, keď sa dozvedeli, že Caldwell bol beloch a nie černoch.

Caldwell sa na debutovom sólovom albume s vlastným názvom, na ktorom sa nachádza skladba “What You Won’t Do for Love”, objavil len v siluete.

“Caldwell bol záverečnou kapitolou generácie, v ktorej nahrávacie spoločnosti chceli skryť tváre na obaloch albumov, aby možno ich umelec mal šancu,” uviedol Questlove na Instagrame.

“Ďakujeme ti za tvoj hlas a dar #BobbyCaldwell,” napísal Questlove.

Chance the Rapper sa na Instagrame podelil o screenshot výmeny priamych správ, ktoré si minulý rok vymenil s Caldwellom, keď ho požiadal o možnosť použiť jeho hudbu.

“Budem poctený, ak budete samplovať moju pieseň,” napísal Caldwell.

“Si pre mňa a mnohých ďalších takou inšpiráciou,” odkázal mu Chance. V príspevku uviedol, že ešte nikdy predtým sa mu nikto nepoďakoval za samplovanie piesne a “už dlho sa necítil takto zlomený pri odchode cudzieho človeka”.

Caldwell sa narodil v New Yorku a vyrastal v Miami, bol synom spevákov, ktorí moderovali hudobnú varietnú televíznu šou s názvom “Suppertime”. Ako multiinštrumentalista začal profesionálne vystupovať v 17 rokoch a začiatkom 70. rokov sa presadil hraním na gitare v skupine Little Richarda. V polovici 70. rokov hral Caldwell v rôznych barových kapelách v Los Angeles, než získal sólovú nahrávaciu zmluvu.

Caldwell nikdy nemal hit, ktorý by sa svojou významnosťou priblížil piesni “What You Won’t Do for Love”, ale vydal niekoľko uznávaných albumov, vrátane “Cat in The Hat” z 80. rokov, na ktorom sa na obale objavil vo fedore, a “Carry On” z roku 1982, na ktorom bol sám sebe producentom a hral na všetky nástroje.

Jeho pieseň “Open Your Eyes” z albumu “Cat in The Hat” prespieval John Legend a Common ju nasamploval do svojho singla “The Light”, ktorý bol v roku 2000 nominovaný na cenu Grammy.

V 90. rokoch 20. storočia sa Caldwell preorientoval na nahrávanie a interpretáciu amerických štandardov, vrátane piesní, ktoré spopularizovali Frank Sinatra a Nat King Cole, ktoré miloval v mladosti.

Okrem Mary, jeho 19-ročnej manželky, Caldwella prežili dcéry Lauren a Tessa a nevlastná dcéra Katie.

zdroj: apnews.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…