Vo veku 71 rokov zomrel v nedeľu Gary Rossington, posledný žijúci pôvodný člen skupiny Lynyrd Skynyrd, ktorý sa podieľal aj na jej založení. Príčina smrti nebola uvedená.

“S hlbokou sústrasťou a smútkom musíme oznámiť, že sme dnes stratili nášho brata, priateľa, člena rodiny, skladateľa a gitaristu Garyho Rossingtona,” napísala skupina na Facebooku. “Gary je teraz so svojimi bratmi a rodinou Skynyrd v nebi a hrá to pekne, ako vždy. Prosím, zachovajte Dalea, Mary, Annie a celú Rossingtonovu rodinu vo svojich modlitbách a rešpektujte súkromie rodiny v tomto ťažkom období.”

Rossington oklamal smrť viac ako raz, uviedol Rolling Stone. V roku 1976 prežil autonehodu, pri ktorej so svojím Fordom Torino narazil do stromu, čo inšpirovalo kapelu k varovnej piesni “That Smell”. O rok neskôr vyviazol z leteckej havárie v roku 1977, pri ktorej zahynuli spevák Ronnie Van Zant, gitarista Steve Gaines a sprievodná vokalistka Cassie Gaines, s dvoma zlomenými rukami, zlomenou nohou a prepichnutým žalúdkom a pečeňou.

“Bolo to zničujúce,” povedal v roku 2006 pre Rolling Stone. “Nemôžete o tom hovoriť len tak nezáväzne a nemať z toho žiadne pocity.”

V neskorších rokoch Rossington v roku 2003 podstúpil operáciu päťnásobného bypassu, v roku 2015 utrpel infarkt a absolvoval množstvo ďalších operácií srdca, pričom naposledy opustil skupinu Lynyrd Skynyrd v júli 2021, aby sa zotavil z ďalšieho zákroku. Na posledných koncertoch Rossington odohrával časti koncertov a niekedy sedel na celých vystúpeniach.

Rossington sa narodil 4. decembra 1951 v Jacksonville na Floride a po smrti otca ho vychovávala matka. Po stretnutí s bubeníkom Bobom Burnsom a basgitaristom Larrym Junstromom založil Rossington so svojimi novými priateľmi kapelu, ktorú sa snažili skĺbiť so svojou láskou k baseballu.

Podľa časopisu Rolling Stone to bolo počas osudného zápasu Little League, keď Ronnie Van Zant trafil line drive do lopatiek protihráča Boba Burnsa a spoznal svojich budúcich spoluhráčov z kapely. Rossington, Burns, Van Zant a gitarista Allen Collins sa v to popoludnie zišli v Burnsovom dome v Jacksonville, aby si zaspievali skladbu “Time Is on My Side” od Rolling Stone.

Skupina prijala názov Lynyrd Skynyrd – odkaz na podobne pomenovaného športového trénera na Rossingtonovej strednej škole a zároveň na postavu z novinkového hitu “Hello Muddah, Hello Fadduh” z roku 1963 – a v roku 1973 vydala svoj debutový album (vyslovuje sa ‘Lĕh-‘nérd ‘Skin-‘nérd). Na albume, ktorý bol kolekciou blues-rocku s nádychom country a južanského soulu, sa nachádzali dnes už klasické skladby ako “Tuesday’s Gone”, “Simple Man” a “Gimme Three Steps”, ale práve záverečná, takmer desaťminútová skladba “Free Bird” sa stala vizitkou skupiny, a to najmä vďaka Rossingtonovej sugestívnej slide hre na jeho Gibson SG.

Rossington pre Rolling Stone povedal, že Skynyrd nikdy nepovažoval za tragickú skupinu, napriek všetkým drámam a úmrtiam, ktoré kapela zažila. “Nepovažujem to za tragédiu – považujem to za život,” povedal pri uvedení skupiny do Rokenrolovej siene slávy v roku 2006. “Myslím, že to dobré prevažuje nad tým zlým.”

zdroj: apnews.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…