Zomrela historička umenia, zberateľka a mecenáška Meda Mládková. Vo veku 102 rokov podľahla zdravotným problémom súvisiacim s pokročilým vekom. Nadácia Jána a Medy Mládkových a Múzeum Kampa, ktoré Mládková založila, to oznámili v utorok v tlačovej správe.

“Táto správa je naozaj bolestná… Dnes nás opustila jedna z najvýznamnejších žien našich novodobých dejín, výnimočná osobnosť a zároveň moja blízka priateľka – pani Meda Mládková,” napísal na Facebooku predseda Správnej rady Múzea Kampa Jiří Pospíšil.

Mládková v posledných rokoch utrpela zlomeninu bedrového kĺbu. Odvtedy sa ťažko pohybovala a žila vo svojom byte na Kampe, kde podľa Pospíšila zomrela. “Jej odchod je pre nás všetkých veľkou stratou,” dodal Pospíšil.

Meda Mládková sa narodila 8. septembra 1919 v Zákupoch v severných Čechách. Od roku 1948 žila v emigrácii. Počas celého svojho života v zahraničí, najprv vo Švajčiarsku, neskôr vo Francúzsku a nakoniec v Spojených štátoch, pomáhala svojim krajanom.

V rokoch 1955 až 1960 študovala dejiny umenia v Paríži. Vo francúzskej metropole sa zoznámila s maliarom českého pôvodu Františkom Kupkom, ktorého diela začala intenzívne zbierať.

V 60. rokoch začala navštevovať Československo. Objavila moderné umenie za železnou oponou a rozhodla sa pomôcť miestnym umelcom. Sama kúpila niekoľko obrazov týchto umelcov. Po manželovej smrti v auguste 1989 Mládková na jeho žiadosť darovala celú zbierku Prahe.

Po revolúcii si preň vybrala schátranú budovu Sovových mlynov, ktorú s pomocou nadácie, ktorú založila, zrekonštruovala. Budovu budúceho múzea získala Praha od štátu v roku 1997 a Mládková si ju od mesta prenajala na 99 rokov.

Zbierka obsahuje viac ako 220 malieb a kresieb Františka Kupku, 16 sôch Otta Gutfreunda a viac ako 1 000 diel českých a slovenských umelcov z rokov 1965 až 1985. Významný český básnik, výtvarník a zberateľ umenia Jiří Kolář daroval pred svojou smrťou v roku 2002 svoju zbierku Mládkovej nadácii.

“Celý život verila myšlienke: “Ak prežije kultúra, prežije aj národ” a táto myšlienka jej zostane. Ďakujem za všetko,” spomína Pospíšil.

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…