Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred výskytom nebezpečných kozmetických výrobkov na slovenskom trhu. Tieto produkty boli nahlásené v systéme RAPEX kontrolnými orgánmi v Litve, Rumunsku, Nemecku, Francúzsku a Taliansku.

Medzi týmito nebezpečnými výrobkami je mlieko na zosvetlenie pokožky Lait Eclaircissant (Lichtening Milk) od značky Pr. Francoise Bedon Paris, vyrábané spoločnosťou Dermacos. Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa obsahuje výrobok zakázanú látku hydrochinón, ktorý môže spôsobiť kožné alergie.

Ďalším nebezpečným výrobkom je nočný krém Unstress, Harmonizing Night Cream od značky Christina, izraelského výrobcu Bio Kor Metics. V tomto nezmývateľnom výrobku bola zistená prítomnosť zmesi konzervačných látok Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone, ktoré sú povolené len v zmývateľných výrobkoch a môžu spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb.

Okrem týchto výrobkov sa objavili na trhu aj ďalšie nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré ohrozujú predovšetkým mužov. Ide o mydlo značky Igienol, výrobok po holení značky D’Amaris Solea Men, tekuté krémové mydlá Tesori d’Oriente, toaletná voda Ralph Lauren, sprchové gély, sprejový dezodorant a tekuté mydlo značky Borotalco, mydlo značky English home, krém na tvár Elizabeth Arden, kolínske vody a toaletná voda pre mužov značky Free Love, šampón Vidal, krém na tvár Setablu a pleťové sérum Natura Siberica, ako aj parfum pre ženy značky Jfenzi.

Tieto výrobky obsahujú zakázanú látku Butylphenyl Methylpropional, ktorá môže poškodiť reprodukčný systém a spôsobiť senzibilizáciu pokožky. ÚVZ SR upozorňuje aj na sérum na riasy s látkou Cloprostenol isopropylester, ktorá je viazaná na lekársky predpis a výrobok nie je bezpečný.

Úrad tiež varuje pred mydlom v tvare koláčika od značky il mio girasole. Jeho tvar, vzhľad, farba a veľkosť sú ľahko zameniteľné s potravinou, čo môže viesť k požitiu výrobku, hlavne u malých detí. Malé časti sa dajú ľahko oddeliť a deti si ich môžu vložiť do úst, čo by mohlo znamenať riziko zadusenia alebo poškodenia zdravia dieťaťa.

ÚVZ SR upozorňuje, že uvedené výrobky sa môžu vyskytovať aj na slovenskom trhu. Spotrebitelia by mali byť ostražití a dôkladne si prečítať zloženie výrobkov pred ich kúpou.

 

 

zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…