The map, 2013, based on 1.1 billion users

V utorok neskoro večer sa v Grécku čelne zrazili dva vlaky, pričom zahynulo najmenej 32 ľudí a 85 utrpelo zranenia, uviedli hasiči, ale príčina najsmrteľnejšej železničnej nehody v Grécku za posledné desaťročia zostáva nejasná.

Medzimestský osobný vlak smerujúci z Atén do severného mesta Solún sa vo vysokej rýchlosti zrazil s nákladným vlakom pri meste Larissa v strednom Grécku, uviedol guvernér regiónu Tesália.

Náraz spôsobil požiar vo viacerých osobných vagónoch a popálil mnohých cestujúcich, ktorí boli prevezení do nemocníc.

“Počuli sme veľkú ranu, bolo to 10 strašných sekúnd,” povedal Stergios Minenis, 28-ročný cestujúci, ktorý vyskočil do bezpečia z vraku.

“Prevracali sme sa vo vagóne, až sme spadli na bok… potom nastala panika, káble (všade) horeli, oheň bol okamžitý, ako sme sa prevracali, pálili nás, oheň bol napravo aj naľavo.”

Guvernér regiónu Tesália Konstantinos Agorastos pre televíziu SKAI uviedol, že pri nehode sa vykoľajili prvé štyri vozne osobného vlaku, pričom prvé dva vozne, ktoré zachvátil požiar, boli “takmer úplne zničené”.

Povedal, že oba vlaky sa rútili proti sebe po tej istej trati.

“Išli veľkou rýchlosťou a jeden (rušňovodič) nevedel, že sa blíži druhý,” povedal guvernér.

Približne 250 cestujúcich bolo bezpečne evakuovaných autobusmi do Solúna. Jeden z cestujúcich povedal štátnej vysielacej spoločnosti ERT, že sa mu podarilo utiecť po tom, ako rozbil okno vlaku svojím kufrom.

“Vo vagóne bola panika, ľudia kričali,” povedal pre televíziu SKAI mladý muž, ktorého evakuovali na neďaleký most.

“Bolo to ako zemetrasenie,” povedal pre ERT ďalší cestujúci Angelos Tsiamouras.

Vysielateľ SKAI ukázal zábery vykoľajených vagónov, ktoré boli vážne poškodené, s rozbitými oknami a hustým dymom, ako aj trosky roztrúsené po ceste. Vo vagónoch bolo vidieť záchranárov s baterkami, ktorí hľadali uviaznutých cestujúcich.

“Evakuácia cestujúcich prebieha vo veľmi ťažkých podmienkach vzhľadom na závažnosť zrážky dvoch vlakov,” povedal v televíznom príhovore hovorca hasičov Vassilis Varthakogiannis.

V skorých ranných hodinách v stredu zábery štátnej televíznej stanice ERT ukazovali záchranárov s čelnými svetlami, ako prehľadávajú trosky a okolité polia a hľadajú preživších.

“Prežívame tragédiu. Vyťahujeme živých ľudí, zranených… sú tu aj mŕtvi. Budeme tu celú noc, kým neskončíme, kým nenájdeme posledného človeka,” povedal dobrovoľný záchranár štátnej vysielacej spoločnosti ERT.

Fotografie zhotovené za úsvitu ukazovali rozbité vlaky a jeden osobný vozeň na boku v uhle takmer deväťdesiat stupňov od zvyšku havarovaného vlaku, pričom ďalšie vykoľajené vozne sa neisto nakláňali. K nehode došlo, keď osobný vlak vychádzal z tunela.

Miestne médiá informovali, že v osobnom vlaku, ktorý vyrazil z Atén okolo 19.30 h (05.30 h SEČ), cestovalo približne 350 ľudí. Hasičský zbor uviedol, že o nehode bol informovaný v utorok krátko pred polnocou. Nákladný vlak cestoval zo Solúna do Larissy.

V roku 1972 zahynulo pri čelnej zrážke dvoch vlakov pri meste Larissa 19 ľudí.

Starnúci grécky železničný systém potrebuje modernizáciu, mnohé vlaky jazdia po jednej koľaji a v mnohých oblastiach ešte stále nie je nainštalovaná signalizácia a automatické riadiace systémy.

Grécko v roku 2017 predalo prevádzkovateľa železníc TRAINOSE talianskej spoločnosti Ferrovie dello Stato Italiane v rámci svojho medzinárodného záchranného programu a očakáva, že v nasledujúcich rokoch investuje do železničnej infraštruktúry stovky miliónov eur.

Podľa internetovej stránky talianskej spoločnosti je hlavným poskytovateľom železničnej osobnej a nákladnej dopravy v Grécku a denne prevádzkuje 342 osobných a komerčných liniek.

zdroj: reuters.com

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…