MIMORIADNE

Rokovania o prímerí medzi Ukrajinou a Ruskom sa ocitli v kritickom bode, uviedol Axios s odvolaním sa na izraelských predstaviteľov, ktorí sprostredkúvajú rozhovory medzi oboma krajinami. Na verejnosť sa totiž dostávajú podrobnosti o stretnutí premiéra Naftaliho Bennetta s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Izraelskí predstavitelia uviedli, že podľa ich názoru došlo za posledných 24 hodín k zmierneniu postojov na oboch stranách, pričom Rusi uviedli, že chcú len demilitarizovať oblasť Donbasu, a Zelenskyj pre ABC News povedal, že záujem o vstup do NATO “ochladol”. Izraelskí predstavitelia vyjadrili nádej, že ide o náznaky ďalšieho pokroku smerom k diplomatickému riešeniu.

Noviny tvrdia, že Ukrajina a Rusko rokujú priamo medzi sebou a tieto rozhovory sú vážnejšie, než Západ prezentuje. Kyjev sa o informácie z týchto rozhovorov so Západom nedelí, pretože nechce znižovať naliehavosť situácie vo svete. Podľa zdrojov blízkych rozhovorom izraelský premiér Bennett nepredkladá Putinovi a Zelenskému žiadny plán ani rámec, ale len odovzdáva správy medzi oboma lídrami.

Rusko v sobotu prišlo s návrhom, aby sa Zelenskyj vzdal Donbasu a oficiálne uznal proruských disidentov. Očakáva sa tiež, že prisľúbi, že Ukrajina nevstúpi do NATO, súhlasí so znížením počtu svojich vojakov a vyhlási neutralitu. Ak Zelenskyj prijme tento návrh, “ktorý je podľa Axiosu veľmi tvrdý”, zachová suverenitu Ukrajiny a zastaví vojnu. V opačnom prípade riskuje vážnu eskaláciu ruského útoku, ktorá by sa mohla skončiť katastrofou pre neho aj pre Ukrajinu, píše server.

Vysokopostavený izraelský predstaviteľ uviedol, že Volodymyr Zelenskyj je na rázcestí a musí si vybrať z dvoch možností. Rusko predložilo “konečnú” verziu ponuky na ukončenie súčasnej krízy a Zelenskyj má povedať, či ju prijme alebo odmietne.

Ak odmietne, zahynú tisíce, možno desaťtisíce Ukrajincov a je možné, že Ukrajina stratí svoju nezávislosť.

Izraelskí predstavitelia sa obávajú, že v prípade neúspechu rozhovorov vojna vstúpi do novej a násilnejšej fázy. “Putinov návrh bude stiahnutý zo stola a návrat k rokovaniam nebude možný,” píše sa na stránke.

Ponuka je podľa zdrojov horšia ako tá, ktorú mohol mať Zelenskyj pred inváziou, ale “názorové rozdiely medzi oboma stranami nie sú veľké”. Podľa denníka Jerusalem Post Putin nariadil armáde, aby zastavila operáciu a dodržiavala prímerie, kým čaká na rozhodnutie Zelenského.

Ukrajinci poznajú presné požiadavky Moskvy a vedia, že ich v najbližších dňoch čaká zásadné rozhodnutie. Na Ukrajinu nikto netlačí, je na Zelenskom, aby sa rozhodol, píše Jerusalem Post.

 

zdroj: Jerusalem Post

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…