The map, 2013, based on 1.1 billion users

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok pohrozil Moldavsku. Ak by bol ohrozený “ruský mierový zbor” v separatistickom Podnestersku, Moskva by to mohla považovať za útok na Rusko.

“Každý by mal pochopiť, že akákoľvek akcia, ktorá by zvýšila ohrozenie našich vojakov, sa bude považovať za útok na Ruskú federáciu v súlade s medzinárodným právom,” povedal Lavrov v Moskve.

Jeho vyjadrenia zvyšujú obavy, že Rusko by mohlo rozšíriť vojnu, ktorú vedie na Ukrajine, aj na Podnestersko, moldavský región na hranici s Ukrajinou.

Ruskí vojaci tam pôsobia od roku 1992 a dohliadajú na prímerie, ktoré ukončilo trojmesačný konflikt, počas ktorého sa Podnestersko vymanilo spod moldavskej nadvlády. Rusi majú v Podnestersku aj veľký muničný sklad.

Obavy, že by sa vojna mohla rozšíriť aj na Podnestersko, sa objavili už skôr. Koncom apríla zástupca veliteľa Ústredného vojenského okruhu generálmajor Rustam Minnekajev povedal, že kontrola južnej Ukrajiny “je cestou do Podnesterska v Moldavsku, kde tiež existujú fakty o útlaku ruskojazyčného obyvateľstva”.

Podnestersko potom zasiahla séria nevysvetliteľných výbuchov, ale po začiatku mája sa situácia upokojila. Začiatkom júla “minister zahraničných vecí” separatistickej Podnesterskej republiky Vitalij Ignatiev vyhlásil, že región sa chce usilovať o nezávislosť a následné pripojenie k Rusku.

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

MUDr. Lenka Doležalová: Mladá zdravotná sestrička umrela na koronavírus a zanechala tu mladú dcérku

Po smutnej správe o úmrtí mladej sestričky na Covid-19, napísala česká lekárka…

AKTUÁLNE! Rusko znovu varuje: Tí, ktorí dodávajú smrtiace zbrane na Ukrajinu, ponesú zodpovednosť!

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že tí, ktorí dodávajú smrtiace…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: Požiar na covidovom oddelení si vyžiadal deväť obetí: Stav ďalších ľudí je kritický

KORONAVÍRUS: Požiar na jednotke intenzívnej starostlivosti si v Rumunsku vyžiadal deväť životov Najmenej…