The map, 2013, based on 1.1 billion users

Ruskí generáli údajne pripravili podrobný plán invázie do Moldavska. S odvolaním sa na zdroje z ukrajinskej armády o tom v pondelok informoval britský denník The Times. Úspešná operácia by údajne umožnila ruskej armáde zaútočiť na kľúčový ukrajinský prístav Odesa zo západu.

Podľa jedného zo zdrojov existuje “viacero náznakov”, že k útoku dôjde v blízkej budúcnosti. Bývalý sovietsky štát by pravdepodobne nebol schopný odolávať tak dlho ako Ukrajina. Má k dispozícii armádu s 3 250 vojakmi.

Úspešné prevzatie moci by umožnilo ruským jednotkám presunúť sa do čiernomorského prístavu Odesa na Ukrajine zo západu.

“Sme presvedčení, že Kremeľ už prijal rozhodnutie zaútočiť na Moldavsko. Osud Moldavska je veľmi dôležitý. Ak Rusi prevezmú kontrolu, staneme sa ľahším vojenským cieľom a hrozba pre Ukrajinu bude existenčná,” uviedol zdroj.

Moldavsko má vo svojej ústave zakotvenú neutralitu a nikdy neusilovalo o členstvo v NATO.

Na letisku v Tiraspole, hlavnom meste neuznanej Podnesterskej republiky, už boli zaznamenané určité vojenské aktivity. Rusi sa môžu pokúsiť presunúť svoje jednotky z Krymského polostrova pomocou lietadiel a vrtuľníkov Il76.

Denník Times však poznamenáva, že pravdepodobnosť úspechu takéhoto manévru je malá. Podľa západných spravodajských služieb Rusko nemá kapacity na bezpečné absolvovanie tejto trasy bez toho, aby riskovalo zostrelenie svojho lietadla ukrajinskou protivzdušnou obranou v Odeskej oblasti.

Druhou možnosťou by bolo vytvorenie pozemného koridoru z dočasne okupovaného Chersonu cez Mykolajivskú a Odeskú oblasť. Aj tam by však čelila tvrdému odporu ukrajinských síl. Okrem toho všetky kľúčové cesty v tejto oblasti prechádzajú cez Odesu.

Vylodenie nie je možné, pretože Moldavsko nemá prístup k moru.

Ukrajinci sa domnievajú, že Rusko sa pokúsi napadnúť Moldavsko okolo 9. mája, keď oslavuje Deň víťazstva. “V tento deň môže prezident Vladimir Putin oznámiť uznanie nezávislosti Podnesterska, čo by viedlo k ‘donbaskému scenáru’ a priamo ohrozilo územnú celistvosť Moldavska,” uvádza tlačová agentúra Ukrinform. V Podnestersku je trvalo umiestnených približne 1 500 ruských vojakov.

Na sociálnych sieťach kolujú fotografie, ktoré údajne ukazujú, že propagandistické podnesterské noviny pripravili na 2. mája špeciálne vydanie, v ktorom informujú o teroristických útokoch, desiatkach obetí a vyzývajú Vladimira Putina, aby zasiahol a prišiel nastoliť mier. Šéfredaktor novín Oleksandr Karasyov označil túto správu za lož.

Ak by Rusko skutočne napadlo Moldavsko a otvorilo ďalší front, Západ by musel reagovať rovnako jednotne, ak nie silnejšie, ako v prípade Ukrajiny, hovorí David Broul, expert na medzinárodné vzťahy z Univerzity Palackého v Olomouci.

“Cieľom Ruska je dobyť a obsadiť koridor pozdĺž Čierneho mora až k rumunským hraniciam, teda k hraniciam krajín NATO, získať ďalší prístup k teplému moru, čo je dlhodobá stratégia ruskej expanzívnej geopolitiky, a brutálne porušovať medzinárodné právo,” povedal pre Novosti.

O Putinových dôvodoch na inváziu sa podľa neho pochybuje už dlho, od jeho mníchovského prejavu v roku 2007. “To bolo asi najprezieravejšie zdôvodnenie toho, o čo mu v skutočnosti išlo: zničenie medzinárodného poriadku v medziach stanovených po skončení studenej vojny, poníženie Západu na čele s USA a obnovenie sovietskeho impéria,” povedal.

zdroj: thetimes.co.uk

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

MUDr. Lenka Doležalová: Mladá zdravotná sestrička umrela na koronavírus a zanechala tu mladú dcérku

Po smutnej správe o úmrtí mladej sestričky na Covid-19, napísala česká lekárka…

AKTUÁLNE! Rusko znovu varuje: Tí, ktorí dodávajú smrtiace zbrane na Ukrajinu, ponesú zodpovednosť!

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že tí, ktorí dodávajú smrtiace…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: Požiar na covidovom oddelení si vyžiadal deväť obetí: Stav ďalších ľudí je kritický

KORONAVÍRUS: Požiar na jednotke intenzívnej starostlivosti si v Rumunsku vyžiadal deväť životov Najmenej…