The map, 2013, based on 1.1 billion users

Ruský útok na ukrajinské mesto Záporožie zabil najmenej 23 ľudí a desiatky zranil, uviedol v piatok jeden z predstaviteľov, len niekoľko hodín pred tým, ako Moskva plánovala anektovať ďalšie územie Ukrajiny v rámci eskalácie sedemmesačnej vojny.

Záporožský oblastný gubernátor Oleksandr Staruch to oznámil v piatok v internetovom vyhlásení. Uviedol, že pri útoku ruských síl na humanitárny konvoj smerujúci na územie okupované Ruskom bolo najmenej 28 zranených.

Zverejnil zábery zhorených vozidiel a tiel ležiacich na ceste. Rusko útok bezprostredne nepotvrdilo.

K útoku došlo v čase, keď sa Moskva pripravuje na pripojenie štyroch regiónov k Rusku po medzinárodne kritizovanom, ozbrojenom referende, ktoré bolo súčasťou jej invázie na Ukrajinu. Tieto regióny zahŕňajú oblasti v blízkosti Záporožia, ale nie samotné mesto, ktoré zostáva v ukrajinských rukách.

Staruch povedal, že osoby v konvoji plánovali cestovať na územie okupované Ruskom, aby vyzdvihli svojich príbuzných a potom ich odviezli do bezpečia. Povedal, že na mieste útoku sa nachádzajú záchranári.

Anexia – a plánované oslavné koncerty a zhromaždenia v Moskve a na okupovaných územiach – by sa uskutočnili len niekoľko dní po tom, čo voliči údajne schválili Moskvou riadené “referendá”, ktoré ukrajinskí a západní predstavitelia odsúdili ako nezákonné, násilné a zmanipulované.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok novinárom povedal, že štyri ukrajinské regióny – Luhanská, Donecká, Chersonská a Záporožská – budú pripojené k Rusku počas slávnostnej ceremónie v Kremli za účasti prezidenta Vladimira Putina, ktorý by mal predniesť hlavný prejav. Peskov uviedol, že promoskovskí správcovia regiónov podpíšu zmluvy o pripojení k Rusku v honosnej sále svätého Juraja v Kremli.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v zjavnej reakcii zvolal na piatok mimoriadne zasadnutie svojej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Zelenskyj sa tiež snažil využiť protivojnové nálady v Rusku vydaním špeciálneho videa zameraného na ruské etnické menšiny, najmä tie v Dagestane, jednom z chudobnejších regiónov krajiny na severnom Kaukaze.

“Nemusíte zomierať na Ukrajine,” povedal, keď mal na sebe čiernu mikinu s kapucňou s anglickým nápisom “I’m Ukrainian” (Som Ukrajinec) a stál pred pamätnou tabuľou v Kyjeve, ktorá pripomína podľa jeho slov dagestanského hrdinu. Vyzval etnické menšiny, aby sa bránili mobilizácii.

Spojené štáty a ich spojenci prisľúbili, že prijmú ešte väčšie sankcie, než aké už uvalili na Rusko, a ponúknu milióny dolárov na dodatočnú podporu pre Ukrajinu, keďže Kremeľ zopakoval anexný manuál, podľa ktorého postupoval, keď v roku 2014 pripojil ukrajinský polostrov Krym.

Putin začiatkom piatka vydal dekréty, ktorými uznal nezávislosť Chersonskej a Záporožskej oblasti, čo sú kroky, ktoré urobil vo februári v súvislosti s Luhanskom a Doneckom a predtým v prípade Krymu.

Ukrajina zopakovala svoje sľuby, že tieto štyri regióny, ako aj Krym, získa späť. Rusko sa zasa zaviazalo, že bude brániť celé svoje územie – vrátane novopripojených regiónov – všetkými dostupnými prostriedkami vrátane jadrových zbraní.

Napätie zvyšuje čiastočná vojenská mobilizácia Ruska a obvinenia zo sabotáže dvoch ruských plynovodov na dne Baltského mora, ktoré mali dodávať zemný plyn do Európy. K problémom Kremľa prispieva aj úspech Ukrajiny pri znovuzískaní časti územia, ktoré Rusko anektuje, a problémy s mobilizáciou, ktoré vo štvrtok priznal aj prezident Vladimir Putin.

Západní stúpenci Ukrajiny označili zinscenované referendá o tom, či má Ukrajina žiť pod ruskou nadvládou, za holý záber pôdy založený na lžiach. Tvrdia, že niektorí ľudia boli nútení hlasovať pod hrozbou použitia zbraní vo voľbách bez nezávislých pozorovateľov na území, z ktorého tisíce obyvateľov utiekli alebo boli násilne deportovaní.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres vo štvrtok v New Yorku novinárom nezvyčajne dôrazne povedal, že ruská anexia by porušila Chartu OSN a nemá “žiadnu právnu hodnotu”. Tento krok označil za “nebezpečnú eskaláciu” a povedal, že “nesmie byť akceptovaný”.

“Akékoľvek rozhodnutie Ruska pokračovať ďalej ohrozí vyhliadky na mier,” povedal Guterres.

Ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN s právom veta nesie Rusko “osobitnú zodpovednosť” za dodržiavanie Charty OSN, povedal generálny tajomník.

Hovorca OSN Stephane Dujarric uviedol, že Guterres v stredu tlmočil tento odkaz ruskému veľvyslancovi v OSN Vasilijovi Nebenziaovi.

Inštitút pre štúdium vojny so sídlom vo Washingtone uviedol, že ukrajinské sily môžu čoskoro obkľúčiť Lyman, vzdialený 160 km juhovýchodne od Charkova, druhého najväčšieho ukrajinského mesta, čo by bol veľký úder pre vojnové úsilie Moskvy.

“Kolaps Lymanskej kapsy bude mať pravdepodobne veľké dôsledky pre ruské zoskupenie” v severnej Doneckej a západnej Luhanskej oblasti a “môže umožniť ukrajinským jednotkám ohroziť ruské pozície pozdĺž západnej Luhanskej” oblasti, uviedol inštitút s odvolaním sa na ruské správy.

zdroj: apnews.com

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…