Udržiavať sa v dobrej kondícii je veľmi dôležité. Byť fit je snom väčšiny z nás. Cesta k zdraviu aj v staršom veku nie je len v starostlivosti o fyzickú kondíciu, ale tiež o duševné zdravie. Starostlivosť o mentálne zdravie môže byť veľmi jednoduchá. Mnoho krát pomáhajú jednoduché úlohy, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu oboch hemisfér. Pozrite sa na úlohy, ktoré vám pomôžu udržať si výbornú mentálnu kondíciu a pamäť aj vo vyššom veku.

Bimanuálne synchrónne písanie:
Nachystajte si dva čisté papiere a písacie potreby, s ktorými radi pracujete. Do každej ruky si zoberte písaciu potrebu a začnite oboma rukami naraz kresliť na prichystané papiere. Môžete kresliť rôzne geometrické tvary, ale taktiež môžete písať písmená alebo celé slová. Táto úloha slúži na zapájanie oboch hemisfér a na zvládanie viacerých úloh naraz.

Tabuľka Schulte:
V strede tabuľky je číslo 19, na ktoré sa sústreďte. Následne sa pokúste čo najrýchlejšie nájsť v tabuľke číslo jedna a zoradiť čísla od najmenšieho po najväčšie. Vďaka tomuto cvičeniu sa vám zlepšuje periférne videnie a tiež spracovanie informácií.

Gestá na rukách pomocou prstov:
Začnite tak, že na pravej ruke urobíte gesto „mier“ a na ľavej ruke gesto „OK“. Potom urobte „OK“ na pravej a „mier“ na ľavej ruke. Opakujte toto cvičenie a neskôr vyskúšajte cvičenie robiť obidvomi rukami naraz. Vďaka tomuto cvičeniu sa vám zlepšuje schopnosť rýchlo a plynulo prechádzať z jednej úlohy na druhú.

Čítanie textu vo viacerých farbách:
Na obrázku môžete vidieť text, ktorý je napísaný rôznymi farbami. Môžete začať tým, že budete hovoriť farby, ktorými sú slová napísané. Začnite od prvého a pokračujte až po posledné slovo. Úlohu si môžete sťažiť tak, že sa budete snažiť prečítať slovo, bez ohľadu na to, akou farbou je slovo napísané.

Napríklad ak máte slovo yellow napísané modrou farbou, nepoviete modrá ale poviete yellow, teda žltá. Úloha nám pomáha cvičiť obe hemisféry, keďže centrá pre vnímanie textu a pre vnímanie farieb sú umiestnené na rôznych miestach mozgu. Ďalším pozitívom je tiež lepšie spolupráca medzi hemisférami a predchádzanie Alzheimerovej chorobe.

Ďalšie tipy:
V knihách známeho neurológa Lawrence Katza nájdete množstvo zaujímavých tipov na úlohy, ktoré vám pomôžu precvičovať váš mozog. Zopár príkladov si môžete prečítať tu:

1. Bežné činnosti ako umývanie zubov, umývanie riadu, alebo česanie a iné skúste robiť rukou, ktorá pre vás nie je dominantná.
2. Činnosti, ktoré sú pre vás rutinné skúste robiť so zavretými očami.
3. Nechoďte na známe miesta po známych trasách. Skúste si vybrať na cestu domov alebo do práce vždy inú trasu.

ZDROJ: brightside.me

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…