Práve sa stalo

V severozápadnom Afganistane zasiahla cestná bomba minivan s civilnými cestujúcimi, pričom zahynulo najmenej 11 cestujúcich vrátane troch detí, uviedol v nedeľu afganský predstaviteľ.

Minivan sa v sobotu zrútil do údolia pod vplyvom výbuchu, uviedol guvernér provincie Badghis Hesamuddin Shams a dodal, že záchranári stále pátrajú po telách v údolí.

K zodpovednosti za útok sa bezprostredne nikto neprihlásil, ale vláda provincie obviňuje Taliban, že bombu umiestnil s cieľom zaútočiť na bezpečnostné sily. Taliban bezprostredne nereagoval.

Veľké územia vojnou zničeného Afganistanu sú posiate bombami a mínami. Mnohé z nich nastražili povstalci s cieľom zamerať sa na vládne vojenské konvoje, ale namiesto toho často zabíjajú civilistov.

Organizácia Spojených národov opakovane žiadala vládne sily aj Taliban, aby prijali viac opatrení na ochranu civilistov. Misia OSN v Afganistane uviedla, že za prvé tri mesiace tohto roka bolo v Afganistane zabitých alebo zranených 1 783 civilistov, čo je o 29 % viac ako za rovnaké obdobie minulého roka.

K násilnostiam došlo v čase, keď mierový vyslanec USA v Afganistane Zalmay Khalilzad a delegácia Rady národnej bezpečnosti a ministerstva obrany pricestovali do regiónu, aby začali novú sériu rozhovorov medzi Talibanom a vládou. Mali sa stretnúť v Kábule a katarskej Dauhe, aby obe strany vyzvali na dosiahnutie politického riešenia.

Rokovania medzi Talibanom a afganskými zástupcami sa začali v septembri minulého roka v Dauhe a pokračovali začiatkom tohto roka. Taliban však 13. apríla oznámil, že sa nezúčastní na žiadnej konferencii, ktorá by mala rozhodnúť o budúcnosti Afganistanu, kým neodídu všetky zahraničné jednotky.

Deň predtým prezident Joe Biden oznámil, že všetky americké jednotky opustia Afganistan do 11. septembra.

V severnej provincii Fárjáb provinční predstavitelia v nedeľu uviedli, že okres Kajsár padol do rúk bojovníkov Talibanu po týždňoch bojov medzi oboma stranami.

Šéf provinčnej rady Mohammad Tahir Rahmani pre agentúru Associated Press uviedol, že v bojoch bol zabitý provinčný policajný veliteľ Saifulrahman spolu s ďalšími siedmimi policajtmi. Tak ako mnohí Afganci, aj Saifulrahman mal jedno meno.

Podľa Rahmáního okres už padol, ale policajti na policajnom riaditeľstve kládli odpor. Povedal, že Taliban vzal 37 policajtov ako rukojemníkov.

Provinčný policajný dôstojník, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, pretože nebol oprávnený hovoriť s médiami, uviedol, že okrem policajného riaditeľstva padol Talibanu aj hlavný trh a obecný úrad.

Taliban sa bezprostredne nevyjadril k prevzatiu kontroly nad okresom Qaisar, ale Taliban aj afganské vládne obranné a bezpečnostné sily zintenzívnili vzájomné operácie.

V nedeľu tiež hovorca kábulskej polície Ferdaws Faramarz uviedol, že výbuch bomby na ceste vo východnom Kábule bol zameraný na civilné auto, ktoré zranilo troch ľudí.

zdroj: apnews.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…