Ľudia si prišli uctiť pamiatku na bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského aj v Michalovciach.

V rodnej obci bývalého policajného prezidenta posilnili kvôli pohrebu bezpečnostné zložky.

Preškrtnutú značku Štrby bolo vidieť už z diaľky. Zjazdy z diaľnice boli uzavreté, v oboch smeroch stáli policajné autá. V obci pod zasneženými Tatrami sa na poslednú rozlúčku s Milanom Lučanským pripravili.

Polícia v súvislosti s pohrebom nezaznamenala narušenie verejného poriadku. Pohreb bol dôstojný, hoci bez štátnej pocty. Na cintoríne, keď ukladali rakvu s pozostatkami Lučanského do hrobu, už bolo podľa našich odhadov asi 500 ľudí.

Vyvesené čierne zástavy

V deň pohrebu bude na budovách Ministerstva vnútra SR a Prezídia Policajného zboru vyvesená čierna zástava ako vyjadrenie pietnej spomienky. Informovala o tom hovorkyňa rezortu vnútra Barbara Túrosová.

Doplnila, že rezort vnútra oceňuje snahu ministerstva spravodlivosti transparentne objasniť všetky okolnosti tragickej udalosti. Zároveň je presvedčené, že zodpovedanie všetkých otázok nijakým spôsobom nespochybní prácu policajtov, vyšetrovateľov či príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

Matovič a Kollár poslali veniec

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že na pohreb pošle veniec. „Cítim v dnešný deň potrebu vyjadriť plnú dôveru ministerke spravodlivosti a príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže. Verím, že len poctivým a trpezlivým poskytovaním argumentov, faktov a dôkazov zo strany ministerstva spravodlivosti a pod dozorom Generálnej prokuratúry, vieme Slovensko ochrániť pred zhubným pôsobením konšpirácií na dôveru ľudí v orgány spravodlivosti,“ napísal.

Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) by sa za bežných okolností na pohrebe exšéfa polície veľmi rád zúčastnil. V plnej miere ale rešpektuje všetky platné epidemiologické naradenia a zároveň želanie pozostalých, aby sa pohreb konal v rodinnom kruhu. Z tohto dôvodu si pamiatku uctí smútočným vencom, ktorý NR SR pošle do domu smútku v Štrbe. Informovala o tom hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

Kondolečný list od prezidentky

Prezidentka Zuzana Čaputová napísala manželke bývalého policajného prezidenta kondolenčný list. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Na pohrebe sa nezúčastnia ani opoziční poslanci, expremiér Peter Pellegrini a bývalá ministerka vnútra Denisa Saková (obaja Hlas-SD). Ako uviedli vo videu na sociálnej sieti, rozhodli sa tak nielen vzhľadom na celkové okolnosti, ale chcú rešpektovať rozhodnutie rodiny zosnulého, ktorá si neželá politizáciu udalosti. Lučanského si pripomenú prostredníctvom zapálenia sviečky a zaslania spomienkového venca do Štrby.

Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa v utorok 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.

zdroj: SITA ,slovensko.hnonline.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…