Vo veku 83 rokov navždy odišla speváčka a herečka Naďa Urbánková. Smutnú správu potvrdila jej dcéra Jana Fabiánová.

“S nekonečnou bolesťou v srdci sa s vami musím podeliť o najsmutnejšiu správu. Moja milovaná mamička, speváčka, herečka a päťnásobná zlatá slávica, pani Naďa Urbánková, zomrela v noci 3. februára 2023 vo veku 83 rokov na komplikácie spojené s rakovinou a nedávno prekonanou chorobou covid-19,” napísala Fabiánová.

Naďa Urbánková bola koncom januára prevezená z nemocnice v Pelhřimove do Prahy. Mala veľmi ťažký priebeh covidu. Pred 13 rokmi dostala rakovinu prsníka a dodnes bojovala s jej následkami.

Päťnásobná Zlatá slávica z rokov 1972 až 1976 na seba prvýkrát upozornila v roku 1964, keď sa objavila vo filme Keby tisíc klarinetov.

Odvtedy Naďa Urbánková pôsobila v pražskom divadle Semafor, kde hrala v Šimkových a Grossmanových Návštevných dňoch. Jiří Grossman pre ňu napísal texty piesní Drahá moja a Závidím, v ktorých sa lúčil so životom. Ďalšou jej známou piesňou je Môj Vilém pečie buchty.

Od roku 1969 bola členkou skupiny Country Beat Jiřího Brabca, ktorá jej pomohla v hudobnej kariére. V prvej polovici sedemdesiatych rokov bola najvýraznejšou českou speváčkou, ktorej kvalitný repertoár oslovil široké spektrum poslucháčov.

Mala tiež nezameniteľný obraz so svojimi typickými veľkými okuliarmi.

Ako herečka sa objavila aj v oscarových Ostro sledovaných vlakoch Jiřího Menzela a v ďalšom jeho filme na Hrabalove motívy – v zakázaných Skřivánkoch na niti. Zahrala si aj vo filmoch Penzión pre slobodných pánov, Zločin v dievčenskej škole, komédii Na samote u lesa či Radúz a Mahulena.

V roku 1990 si dala na chvíľu pauzu, keď sa vydala do Švajčiarska, neskôr sa vrátila k hudbe.

Naděžda Balabánová, ako sa Urbánková volala za slobodna, sa narodila 30. júna 1939 v Novej Pake a vyrastala v obci Borovnička, kde začala chodiť do školy. Vyštudovala Vyššiu zdravotnícku školu v Trutnove a krátko pracovala ako zdravotná sestra.

zdroj: Yanna Fabian

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…