Zomrel herecký veterán Mark Margolis, ktorý sa presadil ako mafián vo filme Zjazvená tvár, ale o desaťročia neskôr sa stal známym najmä vďaka svojmu nezmazateľnému, hrôzostrašnému stvárneniu pomstychtivého bývalého drogového kráľa v televíznom seriáli Breaking Bad. Mal 83 rokov.

Herec zomrel vo štvrtok v nemocnici Mount Sinai v New Yorku po krátkej chorobe, ako uviedol jeho syn Morgan Margolis.

Margolis bol v roku 2012 nominovaný na cenu Emmy za vynikajúceho hosťujúceho herca v seriáli Breaking Bad v úlohe Hectora “Tio” Salamanca, starého vraždiaceho dona, ktorý po mŕtvici nebol schopný hovoriť. Tento herec však nepotreboval dialógy; komunikoval prostredníctvom mimiky a niekedy hrozivo používal barmanský zvonček pripevnený na svojom vozíku.

Veľká časť príbehu jeho postavy sa neskôr odohrala v seriáli Better Call Saul, v ktorom hosťoval v rokoch 2016 až 2022. Margolis uviedol, že pri stvárnení kráľa čiastočne vychádzal z vlastnej skúsenosti so starostlivosťou o príbuzného, ktorý utrpel mŕtvicu.

Na sociálnych sieťach sa obdivovatelia podelili o scény s Hektorom – najmä o jeho výbušnú smrť. Margolis bol na oficiálnom účte X (predtým Twitter) seriálu “Breaking Bad” oslavovaný ako “nesmierne talentovaný” herec, “ktorý – svojimi očami, zvončekom a veľmi málo slovami – premenil Hectora Salamanca na jednu z najnezabudnuteľnejších postáv v histórii televízie”. A hviezda seriálu, Bryan Cranston, na Instagrame pochválil svojho hereckého kolegu a povedal, že bol “zábavný a pútavý mimo natáčania a (v prípade ‘Breaking Bad’ a ‘Your Honor’) zastrašujúci a desivý na pľaci. Jeho tichá energia popierala jeho zlomyseľnú povahu a zvedavú myseľ.”

Margolis bol známy aj z mnohých filmových úloh, najmä vo filmoch Darrena Aronofského: “Requiem za sen”, “Fontána”, “Noe”, “Čierna labuť”, “Wrestler” a “Pí”. Jeho prelomovou filmovou úlohou však bol mafián Alberto “Tieň” vo filme Briana de Palmu “Zjazvená tvár” z roku 1983, kde si zahral Tonyho Montanu v podaní Al Pacina, ktorý Alberta slávne zastrelí skôr, ako ten stihne odpáliť bombu v aute a zabiť nevinnú ženu a jej deti.

Ďalšie filmové úlohy: “Aféra Thomasa Crowna”, “Gone Baby Gone”, “Ace Ventura: a “Stand Up Guys”.

Margolis sa narodil v roku 1939 vo Filadelfii a herectvo študoval v New Yorku u známej učiteľky Stelly Adlerovej. “Zvykla som si hovoriť, že ak je Boh žena, toto je on,” povedala Margolisová v rozhovore o Adlerovej v roku 2022.

Na začiatku svojej kariéry sa zameral na javisko, účinkoval v desiatkach predstavení mimo Broadwaya, vrátane Public Theater v New Yorku, a na Broadwayi v krátkom predstavení “Infidel Caesar”, ktoré bolo založené na Shakespearovom “Júliusovi Caesarovi”, ale odohrávalo sa na Kube. “Hra sa rozpadla asi za štyri týždne,” uvažoval Margolis v rozhovore v roku 2022. “Bola krásna, ale predbehla svoju dobu.” Založil tiež Blue Dome, zájazdový divadelný súbor.

Hoci je Margolis známy najmä zo seriálov Breaking Bad a Better Called Saul, medzi jeho početné televízne úlohy patria aj The Equalizer, Oz, American Horror Story: Azyl”, “Crossing Jordan”, “Californication” a “The Affair”. Naposledy sa objavil v piatich epizódach seriálu “Your Honor” televízie Showtime ako mafiánsky kráľ.

Jeho úlohy na veľkom plátne zahŕňali približne 70 filmov, naposledy “Zlomený vojak” Matthewa Coppolu z roku 2022 so Sophie Turner a zosnulým Rayom Liottom.

Margolisa prežila jeho 61-ročná manželka Jacqueline Margolisová a jeho syn Morgan, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Knitting Factory Entertainment. Rodina plánuje súkromnú rozlúčku a pohreb.

zdroj: apnews.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…