Vo veku 76 rokov zomrela herečka Jana Šulcová. V 70. a 80. rokoch minulého storočia patrila medzi najpôvabnejšie tváre českého filmu a televízie, desiatky veľkých rolí vytvorila aj na doskách Mestských divadiel pražských (MDP).

O úmrtí herečky informovala na svojom facebookovom profile jej dcéra Rozálie Víznerová.

“Práve do hviezdneho neba odišla úžasná žena a naša maminka Jana Šulcová,” napísala Rozálie Víznerová.

Jana Šulcová sa narodila 12. februára 1947. Pred kamerou sa objavila napríklad v seriáloch Byl jednou jeden dům a My všichni školou povinní, výraznú úlohu dostala aj v komédii S tebou mě baví svět, v ktorej si zahrala aj její vlastná pražská vila.

Po roku 1989 sa ale potýkala so zdravotnými i súkromnými problémami a načas o nej nebolo veľa počuť. Pred siedmimi rokmi sa ale pripomenula výkonom vo filme Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského.

Pražská rodačka absolvovala DAMU a už počas štúdií nastúpila v roku 1969 do súboru MDP, v rovnakej dobe mohli jej pôvabnú tvár zaznamenať aj filmoví a televízni diváci, napríklad v jednom z dielov krimiseriálu Hříšní lidé města pražského. Pred kamerou i na divadle šla prakticky z role do role.

Koncom 80. rokov ale prišla súkromná kríza, z ktorej sa ich vzťah už nevzpamätal. Začiatok 90. rokov potom Šulcovej priniesol nielen rozvod, ale aj koniec dlhoročného angažmá.

“Tehdy zaťukal na dveře ďábel, který se jmenuje alkohol,” svěřila se také herečka, ktorá svoje problémy s pitím i antidepresívami popísala v pořadu 13. komnata.

Odchod z divadla i menej príležitostí pred kamerou ju nasmeroval k dabingu, jej hlas mohli diváci počuť napríklad v oscarovom filme Cena za něžnost, ako Catherine Deneuveovou v Indočíně alebo Blanche (v podaní Jessici Langeové) v Tramvaji do stanice touha.

Výraznejšiu príležitosť jej poskytol režisér Ondřej Trojan v Občanském průkazu (2010), kde hrala riaditeľku školy, veľký comeback ale slávila o päť rokov neskôr vďaka Prušinovskému. “Když jsem přijela na natáčení, polili mi vlasy snad půl litrem oleje, vůbec mě nenalíčili a nasvítili mě, abych vypadala co nejhůř,” vyprávěla o roli, ktorú dostala vďaka neúspešnému castingu na seriál Čtvrtá hvězda. Tehdy totiž zaujala Prušinovského, ktorý jej svěřil úlohu na alkoholu závislé matky hlavných hrdinov. Rola herečke nakoniec vynesla nomináciu na Českého lva.

Jana Šulcová: Život je to, čo vydržíme.

 

zdroj: Rozálie Víznerová, wikipedia

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…