pozor
pozor

Slovensko sa pripravuje na víkend plný búrlivého počasia, meteorológovia predpovedajú dnes na rôznych miestach početné búrky. Najintenzívnejšie však budú len v niektorých oblastiach.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v tejto súvislosti vydal najnižší stupeň výstrahy pred búrkami. Predbežná výstraha pred búrkami je na sobotu vydaná od 11:00 do 20:00 pre celý Košický a Prešovský kraj, tiež pre okresy Brezno a Revúca.

SHMÚ v týchto oblastiach upozorňuje na malú pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou od 20 do 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra od 65 do 85 kilometrov za hodinu a s krúpami s priemerom približne jeden milimeter. “Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,” priblížil SHMÚ s tým, že pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie.

Podľa odborníkov z imeteo.sk je najväčšie riziko výskytu búrok na severe a na východe. Búrky by mohli byť intenzívnejšie a s nebezpečnými sprievodnými javmi. “Prvé búrky by sa mali začať tvoriť v Žilinskom kraji krátko po 12:00 a do 15:00 je ich najvyššie riziko len na severe. Po 15:00 sa už búrky môžu výnimočne objaviť aj na západe, no predovšetkým na východnom Slovensku, kde môžu byť sprevádzané nebezpečnými nárazmi vetra a ojedinele aj krúpami,” predpovedá imeteo.sk.

Občania sú vyzývaní, aby sledovali najnovšie predpovede počasia a podnikli potrebné opatrenia na zabezpečenie svojej bezpečnosti.

zdroj: shmu, meteo.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…