Vo veku 91 rokov zomrela v nedeľu v pražskej nemocnici emeritná členka Národného divadla, herečka a držiteľka Thálie Blanka Bohdanová. Informoval o tom hovorca divadla Tomáš Staněk. V rokoch 1966 až 2010 bola členkou činohry Národného divadla. 

Držiteľ Ceny Thálie a dvoch Cien Františka Filipovského za dabing stvárnila za posledných 50 rokov v Národnom divadle viac ako 80 úloh. Svoj temperament vniesla do úloh Manon Lescaut, Desdemony v Othellovi, Leonory v Torquatovi Tassovi, vášnivej Kleopatry, panovačnej Lady Macbeth a Celestíny.

“Herečky sa z mileniek stávajú matkami a starými matkami,” komentovala neskôr svoj vekový herecký prechod.

V roku 2001 získala Cenu Thálie za výkon vo filme Gin Game, v ktorom bol jej partnerom Josef Somr. V roku 2014 získala druhú cenu Thalia za celoživotné dielo.

Na striebornom plátne debutovala v roku 1958 vo filme Občan Brych. Hrala aj v úspešných filmoch Romeo, Júlia a tma a Tretí, ako aj v drámach Obžalovaný a Dita Saxová. V 80. rokoch sa objavila v komédii Keď rozvod, tak rozvod alebo vo filme Poklad grófa Chamarré.

Hrala aj v televíznych seriáloch My všetci školou povinní, Tretie poschodie a po novembri v Živote na zámku a v hoteli Herbich.

Bohdanová, ktorá sa narodila v roku 1930 v Plzni, hrala od piatich rokov v divadle a absolvovala baletnú prípravu, ale počas nacistickej okupácie študovala na obchodnej akadémii. Po vojne vyštudovala brnenskú Akadémiu múzických umení.

Svoju kariéru začala v Pardubiciach, ale od roku 1957 účinkovala v Mestských divadlách pražských a potom v Divadle E. F. Buriana. Od roku 1966 pôsobila v Národnom divadle, kde odohrala 80 úloh, ale po invázii vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 dostávala len menšie úlohy. “Nestačilo mi, že som v najlepšom hereckom veku,” priznala neskôr.

Vtedy sa viac venovala maľovaniu. “Maľovanie ma zachránilo, keď som bol odrezaný od divadelnej práce, a ja som si ho nechal. Maľovanie je niečo úžasné a slobodné, dokonca ma to chráni aj teraz v mojom starobe,” povedala minulý rok.

S Národným divadlom sa rozlúčila v roku 2010. Neskôr pôsobila ako herečka v Činohernom klube v Prahe. “Človek by mal odísť, keď ho ešte niekto chce, nie keď mu prekáža,” povedala neskôr o svojom odchode z Národného divadla.

Bohdanovej talent na slovo a podmanivý hlas ju priviedli do rozhlasu. Za svoje celoživotné majstrovstvo v dabingu (prepožičala hlas Marilyn Monroe v úlohe Sugar vo filmovej klasike Niekto to rád horúce) získala v roku 1997 prestížnu Cenu Františka Filipovského.

“Posledná rozlúčka sa uskutoční v rodinnom kruhu,” povedal hovorca Staněk.

zdroj: novinky.cz, twitter, youtube

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…