Alan Arkin, oscarová hviezda filmu Malá Miss Sunshine, zomrel, oznámila v piatok jeho rodina.

Mal 89 rokov.

“Náš otec bol jedinečnou talentovanou prírodnou silou, ako umelec aj ako človek. Bol milujúcim manželom, otcom, starým a prastarým otcom, bol zbožňovaný a bude nám veľmi chýbať,” uviedli jeho synovia Adam, Matthew a Anthony Arkin vo vyhlásení.

Narodil sa v Brooklyne rusko-nemeckým židovským prisťahovalcom, ale keď bol ešte dieťa, jeho rodina sa presťahovala do Los Angeles.

Arkin navštevoval Bennington College, ale odišiel, aby založil hudobnú skupinu The Tarriers, v ktorej spieval a hral na gitare. Skupina nevydržala dlho spolu, ale v roku 1957 mala hit “The Banana Boat Song”.

Potom sa stal zakladajúcim členom improvizačného súboru Second City a pokračoval aj v nahrávaní hudby, vrátane niekoľkých detských albumov so svojou skupinou The Babysitter.

Herectvo však bolo aj jeho vášňou a Arkin získal cenu Tony za svoj broadwayský debut v hre “Enter Laughing” (1963) a cenu Drama Desk za réžiu hry “Little Murders” (1968), ktorú režíroval aj pre veľké plátno.

Arkin režíroval aj pôvodnú broadwayskú verziu hry Neila Simona “The Sunshine Boys”, ktorá mala viac ako 500 predstavení.

Vo svojej filmovej tvorbe sa stal jedným z hŕstky hercov, ktorí boli nominovaní na Oscara za svoju prvú hlavnú úlohu. V Arkinovom prípade bol nominovaný za úlohu Rozanova vo vojnovej komédii z roku 1966 “Rusi idú, Rusi idú.

Nominácie na Oscara si vyslúžil aj za výkony vo filmoch Srdce je osamelý lovec (1967) a Argo (2012).

Najnovšie bol Arkin nominovaný na ceny Emmy, Zlatý glóbus a SAG za komediálnu rolu v seriáli spoločnosti Netflix “The Kominsky Method”.

Kolegovia herci vrátane Violy Davis a Pattona Oswalta vzdali Arkinovi hold na sociálnych sieťach.

“Naša práca inšpirovala celú generáciu hercov a pripomenula nám, ako silno nás môže posunúť naše umenie,” napísala Davisová na Instagrame. “Odpočívajte v pokoji! Nech ťa spievajú lety anjelov k tvojmu odpočinku.”

“Mal vôbec niekto taký rozsah ako Alan Arkin?”, napísal Oswalt na Twitteri. “Zábavný, zlovestný, šialený, tragický. Neexistovala nálada, v ktorej by nemohol žiť. RIP.”

Natasha Lyonne, ktorá si s Arkinom zahrala v roku 1998 vo filme “Slums of Beverly Hills”, sa o svoje pocity podelila na svojom Instagrame Stories, kde o zosnulom hercovi napísala: “Tak veľmi som milovala tohto sladkého, brilantného muža” a “Obľúbený filmový otec a hrdina všetkých čias”.

Po Arkinovi zostali manželka Suzanne, synovia Matthew, Anthony a Adam, vnúčatá Molly, Emmet, Atticus a Abigail a pravnuk Elliott.

 

zdroj: cnn.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…