Tuniská olympijská plavkyňa Eya Guezguezová zomrela vo veku 17 rokov po nedeľňajšej nehode pri tréningu vo vodách pri hlavnom meste Tunis.

Guezguezová bola najmladšou Tunisankou na minuloročných olympijských hrách v Tokiu a súťažila v ženskej kategórii 49er FX so svojou o dve minúty staršou sestrou-dvojčaťom Sarrou.

Tuniský olympijský výbor (CNOT) označil jej smrť za “tragédiu na športovej scéne”, zatiaľ čo tuniský minister športu a mládeže vzdal Guezguezovej hold a poslal sústrasť jej rodine.

Debutantky Eya a Sarra, ktoré mali vtedy 16 rokov, skončili v Tokiu vo svojej disciplíne na poslednom 21. mieste.

“Som šokovaný správou o smrti jachtárky Eye Guezguezovej,” povedal prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.

“Bola inšpirujúcim talentom a vzorom pre svoju generáciu športovcov.

“Účasť Eye Guezguezovej v Tokiu 2020 spolu s jej sestrou-dvojčaťom Sarrou bude naďalej motivovať dievčatá na celom svete. Naše myšlienky sú s jej rodinou, priateľmi a olympijskou komunitou v Tunisku.”

Na stránke CNOT na Facebooku sa uvádza, že vychádzajúca hviezda Guezguezová zomrela počas tréningu na nadchádzajúce regionálne a medzinárodné súťaže.

Čln, na ktorom sa plavili Eya a Sarra, sa prevrátil vo veternom počasí, pričom prezident CNOT Mehrez Boussayan pre miestne rádio uviedol, že tréner sestier bol v tom čase spolu s nimi v motorovom člne.

Trénerovi sa údajne podarilo pomôcť Sarre uniknúť zo zamotaného lanovia a potom našiel Eyu, ktorú sa pokúšal resuscitovať, ale márne.

Mladú olympioničku previezli do nemocnice, kde ju po utopení vyhlásili za mŕtvu.

Podrobnosti o tragédii zostávajú nejasné, ale niektoré správy naznačujú, že nehoda bola dôsledkom zlého počasia a silného vetra.

Incident šokoval tuniskú športovú komunitu a vyvolal hnev a frustráciu Tunisanov, pričom mnohí spochybňujú manažment a charakter bezpečnostného vybavenia.

Začalo sa vyšetrovanie incidentu, ku ktorému došlo niekoľko hodín pred tým, ako mali moslimovia ukončiť pôst v deviaty deň ramadánu.

“Nech sa Boh zmiluje nad zosnulou, dá jej večný odpočinok v raji a jej rodine, príbuzným a celej športovej rodine poskytne krásnu trpezlivosť a útechu,” uvádza sa vo vyhlásení CNOT.

zdroj: bbc.com

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

MUDr. Lenka Doležalová: Mladá zdravotná sestrička umrela na koronavírus a zanechala tu mladú dcérku

Po smutnej správe o úmrtí mladej sestričky na Covid-19, napísala česká lekárka…

AKTUÁLNE! Rusko znovu varuje: Tí, ktorí dodávajú smrtiace zbrane na Ukrajinu, ponesú zodpovednosť!

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že tí, ktorí dodávajú smrtiace…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: Požiar na covidovom oddelení si vyžiadal deväť obetí: Stav ďalších ľudí je kritický

KORONAVÍRUS: Požiar na jednotke intenzívnej starostlivosti si v Rumunsku vyžiadal deväť životov Najmenej…