Zomrela francúzska hviezda strieborného plátna, herec Jean-Louis Trintignant. Mal 91 rokov. Preslávili ho najmä úlohy vo filmoch Muž a žena a Príbeh policajta.

Umelec zomrel vo svojom dome v juhozápadnom Francúzsku, uviedol Bertrand Cortellini, ktorý s ním prevádzkoval vinohrad a navštívil ho pred smrťou. Podrobnosti neuviedol. Francúzske médiá informovali, že Trintignant bojoval s rakovinou prostaty.

Svoju divadelnú kariéru začal v roku 1951 v súbore Raymonda Hermantiera a pred filmovou kamerou debutoval o štyri roky neskôr v dráme Keby všetci ľudia na svete boli mužmi, ktorá hovorí o solidarite medzi ľuďmi rôznych národností.

Výrazne sa však presadil vo filme A Boh stvoril ženu, kde stvárnil vážneho, sentimentálneho a tvrdohlavého Michela Tardieua, najmladšieho z troch mužov, ktorým do života zasiahne osudové dievča Brigitte Bardot.

V 60. rokoch prešiel od postáv plachých, romantických mladíkov k charakteristickejším a psychologicky zložitejším úlohám nenápadných a rozporuplných mužov, ktorých stvárňoval s tlmenou civilnosťou a zvláštnym vnútorným napätím.

Jednu z takýchto postáv stelesnil vo filme Muž a žena, kde stvárnil ovdoveného automobilového pretekára Jeana-Louisa Duroca, s ktorým si ovdovelá filmová scenáristka Anouk Aimé začne milostný vzťah.

V roku 1968 získal na Západoberlínskom filmovom festivale Strieborného medveďa za úlohu muža menom Boris vo filme Muž, ktorý klame. O rok neskôr mu úloha vyšetrujúceho sudcu, ktorý sa snaží objasniť vraždu gréckeho ľavicového poslanca v politickom thrilleri “Z”, vyniesla ocenenie na filmovom festivale v Cannes.

Medzi ďalšie filmy patria Zločin v exprese, Príbeh policajta, Bez motívu, Atentát v Paríži, Cudzie peniaze a ďalšie.V roku 1973 sa prvýkrát postavil za kameru pri natáčaní filmu A Well-Filled Day.

Nikdy sa však nevzdal svojej vášne pre motorizmus, aby sa mohol venovať svojim umeleckým ambíciám, a niekoľkokrát sa zúčastnil za volantom na pretekoch 24 hodín Chamonix, Rallye Monte Carlo a Tour de France Automobile.

Bol dvakrát ženatý. Jeho prvou manželkou bola herečka Stéphane Audran, manželstvo bolo veľmi krátke. Jeho druhou manželkou bola filmová strihačka Nadine Marquand, ktorá sa neskôr presadila ako filmová režisérka a obsadila Trintignanta do svojich filmov (Láska moja, láska moja, Zlodej kriminálok, Zakázané poznanie, Medové týždne). Ich dcéra Marie Trintignantová, tiež herečka, bola v roku 2003 zavraždená svojím priateľom.

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…