Prvý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk zomrel dnes vo veku 88 rokov po dlhej chorobe, informovala tlačová agentúra Ukrajinski Novyny s odvolaním sa na zdroj blízky Kravčukovej rodine.

Kravčuk bol prezidentom v rokoch 1991 až 1994. V decembri 1991 sa spolu s ruským prezidentom Borisom Jeľcinom a Stanislavom Šuškevičom, predsedom Najvyššieho sovietu Bieloruska a neskorším prvým lídrom nezávislého Bieloruska, zúčastnil na podpise tzv. bieloruskej dohody, ktorá po 69 rokoch ukončila existenciu Sovietskeho zväzu.

V júli 2020 Leonid Kravčuk viedol ukrajinskú delegáciu v trojstrannej kontaktnej skupine pre Donbas, región na východe Ukrajiny, ktorý je od roku 2014 predmetom ukrajinsko-ruských sporov a v súčasnosti je dejiskom prudkých bojov. Vo funkcii vystriedal druhého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu, informovala tlačová agentúra Unian.

V júni 2021 médiá informovali, že Kravčukov zdravotný stav sa zhoršil. Následne sa objavili informácie, že podstúpil operáciu srdca. Po tomto zákroku bol na jednotke intenzívnej starostlivosti a napojený na pľúcny ventilátor. Po operácii sa bývalý prezident zotavoval v Nemecku. Nedávno médiá informovali, že jeho stav sa opäť zhoršil, uviedla agentúra Unian. Kravčuk v januári oslávil 80. narodeniny.

Minulý týždeň zomrel vo veku 87 rokov aj Stanislav Šuškevič, prvý líder nezávislého Bieloruska a signatár Bieloruskej dohody.

 

zdroj: ukranews.com

 

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…