Vo veku 81 rokov zomrel Lamont Dozier, legenda skupiny Motown, ktorá stála za hitmi interpretov ako Supremes, Four Tops a Isley Brothers.

Správu potvrdil jeho syn Lamont Dozier Jr. na Instagrame. Príčina úmrtia zatiaľ nebola zverejnená.

Dozier bol tretinou produkčného tímu Holland-Dozier-Holland a bol zodpovedný za 10 z 12 singlov Supremes, ktoré sa v USA dostali na prvé miesto, vrátane Baby Love a You Keep Me Hanging On.

Toto trio bolo v roku 1988 uvedené do Siene slávy skladateľov a v roku 1990 do Rock and rollovej siene slávy.

Ronnie Wood, ktorý v roku 2001 zložil coververziu singla Leaving Home od tria z roku 1963, vzdal Dozierovi hold na Twitteri. “Boh žehnaj Lamontovi,” napísal. “Jeho hudba bude žiť ďalej.” Mick Hucknall, ktorý s Dozierom spolupracoval v 80. rokoch minulého storočia, tiež vyjadril sústrasť na Twitteri, kde ho nazval “jedným z najväčších skladateľov všetkých čias”.

Dozier sa narodil 16. júna 1941 v Detroite v štáte Michigan a svoju hudobnú kariéru začal prácou pre niekoľko detroitských vydavateľstiev s malým úspechom. Jeho šťastie sa zmenilo v roku 1962, keď spolu s bratmi Brianom a Eddiem Hollandovcami začal pracovať v spoločnosti Motown. Vydali sa na cestu a pre Marthu and The Vandellas získali tri hity – Come and Get These Memories, Heatwave a Quicksand.

V roku 1964 nasledoval Where Did Our Love Go, prvý z desiatich hitov, ktoré trojica napísala pre The Supremes. O štyri roky neskôr Holland-Dozier-Holland, ktorí pomohli definovať zvuk Motownu, opustili vydavateľstvo a založili značky Invictus a Hot Wax. Dozier pre obe vydavateľstvá nahrával ako sólista.

Po odchode z vydavateľstva Holland-Dozier-Holland v roku 1973 sa Dozier zameral na sólovú kariéru, pričom jeden z jeho prvých singlov, Going Back To My Roots, sa neskôr stal veľkým úspechom pre disco skupinu Odyssey v roku 1981.

O sedem rokov neskôr Dozier spolupracoval s Philom Collinsom na americkom No. 1 Two Hearts, za ktorý dvojica získala Zlatý glóbus a Grammy. Dozier v 80. rokoch spolupracoval aj s ďalšími britskými umelcami vrátane Alison Moyet a Simply Red.

Dozier prežil svojich šesť detí.

zdroj: theguardian.com

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…