Francúzsky herec a režisér Jacques Perrin, ktorý hral v desiatkach filmov vrátane “Cinema Paradiso” a “Mladé dievčatá z Rochefortu”, zomrel vo veku 80 rokov, uviedla jeho rodina pre agentúru AFP.

“Rodina s nesmiernym zármutkom oznamuje úmrtie filmára Jacquesa Perrina, ktorý zomrel vo štvrtok 21. apríla v Paríži. Zomrel pokojne,” oznámili vo vyhlásení, ktoré agentúre AFP zaslal jeho syn Mathieu Simonet.

Perrin sa narodil 13. júla 1941 v Paríži a počas svojej dlhej kariéry, ktorá trvala od 50. rokov minulého storočia až po súčasnosť, účinkoval vo viac ako 70 filmoch.

Perrin, ktorý je rovnako doma vo francúzskej aj talianskej kinematografii, získal svoju prvú hlavnú úlohu v roku 1961 po boku Claudie Cardinale vo filme Dievča s kufríkom.

Perrin, ktorý je divákom v kinách známy vďaka svojim šedivým až bielym vlasom a jemnému hlasu, bol často obsadzovaný do úloh vojenských dôstojníkov a bol známy z filmov “317. čata” z roku 1965, “Bubeník-krab” z roku 1977 a “Kapitánova česť” z roku 1982, pričom všetky tri režíroval Pierre Schoendoerffer.

Zahral si aj po boku Catherine Deneuve v muzikáloch Jacquesa Demyho “Mladé dievčatá z Rochefortu” a “Oslia koža”.

Medzi jeho najznámejšie neskoršie úlohy patrí Perrinova úloha dospelého filmára Salvatoreho, ktorý uvažuje o svojom detstve, v oscarovom filme “Cinema Paradiso”.

Perrin bol tiež koproducentom približne 15 filmov, vrátane “Z” (1969), ktorý získal Oscara za najlepší zahraničný film a najlepší strih, a “Chór” (2004), ktorý režíroval jeho synovec Christophe Barratier.

Ten sa stal vo Francúzsku veľkým hitom, keď sa v pokladni predalo 8,6 milióna lístkov.

Perrinova posledná filmová úloha – v environmentálnom thrilleri “Goliáš”, ktorý bol uvedený v marci – odrážala jeho hlboký záujem o svet prírody.

Ako zanietený ochranca prírody sa podieľal na produkcii viacerých dokumentárnych filmov vrátane “Opičieho ľudu”, “Mikrokosmosu” a “Himalájí”.

Neskôr sa podieľal aj na réžii ďalších, vrátane na Oscara nominovaného filmu “Okrídlená migrácia” (2001) a “Oceány”, ktorý v roku 2011 získal Cézara za najlepší dokumentárny film.

“Jacques bol čistý šarm. Dokázal všetko, na čo siahol,” napísal na Twitteri bývalý prezident filmového festivalu v Cannes Gilles Jacob.

“Je to jeden z najjemnejších, najzaujímavejších francúzskych producentov,” uviedol režisér filmu “Z” Costa-Gavras na portáli franceinfo a uctil si pamiatku “muža s veľkou zvedavosťou a zároveň mimoriadnou láskavosťou”.

“Obdivoval som Jacquesa Perrina a potom som mal možnosť ho nakrúcať, jeho talent, jeho dostupnosť, jeho láskavosť znamenali, že po nakrúcaní som ho obdivoval ešte viac,” uviedol na Twitteri Xavier Beauvois, ktorý ho režíroval vo filme Le Petit Lieutenant.

Jeho úlohy vojakov v Schoendoerfferových filmoch vyvolali aj pocty zo strany armády.

“317. oddiel stratil svojho vodcu. Armáda vzdáva hold pamiatke Jacquesa Perrina, emblematickej postavy francúzskej kinematografie, s ktorou sme boli úzko spätí,” napísal na Twitteri náčelník generálneho štábu francúzskej armády generál Thierry Burkhard.

Cudzinecká légia ho tiež oslávila ako “veľké meno kinematografie, osobnosť s veľkou pokorou”.

zdroj: france24.com

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…