Americká herečka a aktivistka Sacheen Littlefeatherová, ktorá v roku 1973 počas protestu proti udeľovaniu Oscarov odmietla v mene Marlona Branda cenu pre najlepšieho herca, zomrela vo veku 75 rokov, informovala v pondelok filmová akadémia.

Littlefeatherová, ktorá podľa časopisu Hollywood Reporter zomrela v nedeľu vo svojom dome v Kalifornii obklopená blízkymi, sa preslávila, keď jej priateľ Brando bojkotoval 45. ročník udeľovania Oscarov kvôli stereotypnému zobrazovaniu pôvodných obyvateľov Ameriky vo filmoch a v televízii.

Na pódium vyšla v tradičnom odeve z kože, aby namiesto neho odmietla Oscara – udeleného za Brandovo stvárnenie Vita Corleoneho vo filme Krstný otec – a predniesla kritický prejav na rovnakú tému, v ktorom upozornila aj na protest vo Wounded Knee v Južnej Dakote proti zlému zaobchádzaniu s americkými Indiánmi.

Za svoje výroky bola vypískaná a filmový priemysel ju desaťročia bojkotoval.

Tento rok Littlefeatherová, ktorej diagnostikovali rakovinu prsníka, dostala od vtedajšieho prezidenta Akadémie Davida Rubina oneskorený ospravedlňujúci list a minulý mesiac Múzeum Akadémie filmových umení usporiadalo podujatie na jej počesť.

“Zastupovala som tam všetky domorodé hlasy, všetkých pôvodných obyvateľov, pretože nikdy predtým sme neboli takto vypočutí,” povedala a zamyslela sa nad tým, čo sa stalo v roku 1973.

 

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

Filmový svet zasiahla ŠOKUJÚCA správa: 67-ročný známy herec zomrel pri autonehode!

Leslie Jordan, obľúbený komik a herec známy zo seriálu Will a Grace,…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 80 rokov zomrel spevák legendárnej skupiny, ktorej hity poznajú všetci!

Zomrel populárny taliansky spevák Franco Gatti, zakladajúci člen legendárnej popovej skupiny Ricchi…