Americká herečka a aktivistka Sacheen Littlefeatherová, ktorá v roku 1973 počas protestu proti udeľovaniu Oscarov odmietla v mene Marlona Branda cenu pre najlepšieho herca, zomrela vo veku 75 rokov, informovala v pondelok filmová akadémia.

Littlefeatherová, ktorá podľa časopisu Hollywood Reporter zomrela v nedeľu vo svojom dome v Kalifornii obklopená blízkymi, sa preslávila, keď jej priateľ Brando bojkotoval 45. ročník udeľovania Oscarov kvôli stereotypnému zobrazovaniu pôvodných obyvateľov Ameriky vo filmoch a v televízii.

Na pódium vyšla v tradičnom odeve z kože, aby namiesto neho odmietla Oscara – udeleného za Brandovo stvárnenie Vita Corleoneho vo filme Krstný otec – a predniesla kritický prejav na rovnakú tému, v ktorom upozornila aj na protest vo Wounded Knee v Južnej Dakote proti zlému zaobchádzaniu s americkými Indiánmi.

Za svoje výroky bola vypískaná a filmový priemysel ju desaťročia bojkotoval.

Tento rok Littlefeatherová, ktorej diagnostikovali rakovinu prsníka, dostala od vtedajšieho prezidenta Akadémie Davida Rubina oneskorený ospravedlňujúci list a minulý mesiac Múzeum Akadémie filmových umení usporiadalo podujatie na jej počesť.

“Zastupovala som tam všetky domorodé hlasy, všetkých pôvodných obyvateľov, pretože nikdy predtým sme neboli takto vypočutí,” povedala a zamyslela sa nad tým, čo sa stalo v roku 1973.

 

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…