Japonský hudobný skladateľ, klavirista, producent a príležitostný herec Rjúiči Sakamoto zomrel vo veku 71 rokov. Na jeho žiadosť sa na pohrebe zúčastnila len jeho blízka rodina. Sakamoto na konci svojho života bojoval s rakovinou konečníka, ktorá sa rozšírila do pľúc.

Sakamoto začal svoju kariéru v roku 1977 ako člen elektronickej skupiny Yellow Magic Orchestra, spolu s Haruomim Hosonom a Jukihirom Takahašim. Spolu boli priekopníkmi viacerých žánrov elektronickej hudby.

Spolupracoval s mnohými hudobníkmi, ako David Sylvian, Arto Lindsay, Hector Zazou a Youssou N’Dour. Je držiteľom viacerých cien, vrátane Grammy, Oscara, BAFTA a dvoch Zlatých glóbusov. Sakamoto zložil hudbu k viac ako 30 filmom a spolupracoval s režisérom Bernardom Bertoluccim na filmoch Posledný cisár, Pod rúškom nebies a Malý Budha.

Okrem toho zložil soundtracky k filmom od Nagisy Óšimu, Pedra Almodóvara, Volker Schlöndorffa, Briana De Palmu a Alejandro Gonzáleza Iárritu. Sakamoto tiež pracoval ako skladateľ a scenárista pre anime a videohry. Zložil hudbu pre otvárací ceremoniál olympijských hier v Barcelone a jeho skladba Energy Flow sa stala prvým inštrumentálnym singlom na prvej priečke japonskej hitparády Oricon.

Sakamoto bol tiež známy svojim kritickým postojom k autorským právam, tvrdil, že sú zastarané a že hudobný svet ovládajú len niekoľko organizácií, ktoré okrádajú tvorcov a fanúšikov. Bol členom protijadrovej organizácie Stop Rokkašo a požadoval zatvorenie jadrovej elektrárne Hamaoka. V roku 2012 zorganizoval koncert No Nukes 2012, kde vystúpili skupiny Yellow Magic Orchestra a Kraftwerk.

Sakamoto bol tiež členom poroty na rôznych filmových festivaloch. V roku 2014 mu bola diagnostikovaná rakovina hrdla, ale jeho stav sa zlepšil. V roku 2021 mu však bola diagnostikovaná rakovina konečníka, ktorá neskôr metastázovala.

zdroj: apnews.com, reuters

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…