Vo veku 71 rokov zomrel skvelý hráč Toronta Maple Leafs Borje Salming, ktorý svojimi úspechmi a dlhou kariérou v NHL vydláždil cestu mnohým európskym hviezdam v 70. rokoch minulého storočia, informoval vo štvrtok jeho bývalý tím.

Salming, ktorý sa stal prvým švédskym hráčom uvedeným do Hokejovej siene slávy, v auguste oznámil, že mu bola diagnostikovaná progresívna nervová choroba amyotrofická laterálna skleróza (ALS).

“Borje bol priekopníkom hry a ikonou s nezlomným duchom a nespochybniteľnou húževnatosťou,” uviedol vo vyhlásení prezident Maple Leafs Brendan Shanahan.

“Pomohol otvoriť dvere Európanom v NHL a definoval sa svojou hrou na ľade a prínosom pre spoločnosť.”

Napriek svojmu boju s ALS Salming pred dvoma týždňami pricestoval do Toronta, kde mu pred dvoma zápasmi vzdali emotívnu poctu, pričom prvýkrát v histórii slávneho klubu nastúpila kompletne švédska základná zostava Maple Leafs.

Salmingova kariéra v NHL sa začala v roku 1973, keď podpísal zmluvu ako voľný hráč s Maple Leafs, kde strávil 16 sezón a potom odohral jednu sezónu v Detroite Red Wings.

Počas svojho pôsobenia v klube Maple Leafs predviedol Salming pozoruhodné zručnosti pri vedení puku s vynikajúcou defenzívnou hrou a stal sa jedným z najuznávanejších a najpopulárnejších hráčov Toronta.

Salming odohral za Toronto 1099 zápasov základnej časti a vytvoril tímový rekord v počte asistencií (620), pričom zaznamenal najviac gólov (148), bodov (768) a bodov v play-off (49) v histórii klubu.

Na medzinárodnej scéne Salming reprezentoval Švédsko na štyroch majstrovstvách sveta, troch Kanadských pohároch a olympijských hrách v roku 1992.

“Borje Salming, vynikajúci všestranný obranca a prvá švédska hviezda, ktorá kedy hrala v lige, bol rovnako fyzicky a psychicky odolný ako šikovný,” uviedol vo vyhlásení komisár NHL Gary Bettman.

“Vydal sa po stopách mnohých najlepších hráčov v histórii NHL a zároveň zbúral všetky stereotypy o európskych hráčoch, ktoré pred jeho príchodom v roku 1973 prevládali v lige obývanej takmer výlučne Severoameričanmi.”

zdroj: reuters.com

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…