Vo veku 66 rokov zomrel bývalý československý reprezentant v cyklistike a neskôr úspešný tréner František Sitora. 

František Sitora sa cyklistike začal aktívne venovať od roku 1968 v Cyklistickom oddiele v Žiari nad Hronom. Ešte predtým ho zaujal futbal a v dorasteneckom veku hral aj hokej. K cyklistike ho priviedol manžel jeho sestry, Ladislav Macko, uznávaný tréner a učiteľ telesnej výchovy. Vo Františkovi videl sľubný potenciál a jeho prognóza sa naplnila. Pod jeho vedením rýchlo napredoval a nie raz stál na stupni pre víťazov. Ako aktívny pretekár bol členom juniorskej reprezentácie bývalého Československa. Neskôr sa z neho stal uznávaný tréner cyklistiky a vychoval mnoho talentovaných športovcov. V rokoch 1980 – 1990 trénoval žiarsky cyklistický klub. Profesionálne trénoval aj v Dubnici, B. Bystrici a v Podbrezovej. Viedol cyklokrosovú a cyklistickú reprezentáciu Slovenska a pripravoval reprezentantov na Olympijské hry v Aténach.

Od roku 2005 obnovil činnosť žiarskeho cyklistického klubu, kde neskôr pôsobil dlhé roky ako hlavný tréner. Jeho zverenci získali niekoľko titulov majster Slovenska a pravidelne boli zaraďovaní medzi slovenskú špičku a tvorili základ slovenskej mládežníckej reprezentácie. Vychoval desiatky reprezentantov Slovenska, víťaza Svetového pohára, účastníkov majstrovstiev Európy a Sveta.

Pod jeho vedením sa cyklistický klub zaradil medzi najlepšie slovenské kluby. Za celoživotnú prácu s mládežou si v roku 2014 prevzal aj ocenenie od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

zdroj: ziar.sk

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…