Známa brazílska rocková speváčka a skladateľka Rita Lee, ikona umeleckého hnutia Tropicalia, zomrela v utorok po dvojročnom boji s rakovinou pľúc, informovala jej rodina. Mala 75 rokov.

“Oznamujeme, že Rita Lee zomrela včera neskoro večer vo svojom dome v Sao Paule, obklopená všetkou láskou svojej rodiny, ako si to vždy priala,” uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na speváčkinom účte na Instagrame, v ktorom pozýva verejnosť na jej pohreb v stredu.

Jej smrť priniesla množstvo poct od umelcov, politikov a známych osobností, ktoré ocenili jej priekopnícku úlohu v brazílskom rocku.

Prezident Luiz Inacio Lula da Silva ju nazval “umelkyňou, ktorá predbehla svoju dobu” a “jedným z najväčších a najbrilantnejších mien brazílskej hudby”.

Rita Lee Jones de Carvalho sa narodila 31. decembra 1947 v Sao Paule zubárovi amerického pôvodu a brazílskej klaviristke s talianskymi predkami.

Bola ústrednou postavou brazílskeho politicky motivovaného hnutia Tropicalia, ktoré vzniklo ako odpor voči vojenskej diktatúre v roku 1964, a jej diela boli v tom čase často cenzurované.

Nahrala viac ako 20 albumov a predala 55 miliónov platní, jej piesne sa dotýkali otázok súvisiacich s feminizmom a sexom v období, keď boli tieto témy tabu.

Lee sa preslávila v 60. rokoch 20. storočia so skupinou Os Mutantes, ktorú založila spolu s Arnaldom Baptistom a Sergiom Diasom a v ktorej hrala po boku legiend brazílskej populárnej hudby, ako boli Gilberto Gil a Caetano Veloso, a získala medzinárodný ohlas.

Lee, ktorú Baptista, za ktorého bola vydatá, vyhodil z Os Mutantes pre údajné umelecké rozdiely, hrala v 70. rokoch so skupinou Tutti Frutti.

Táto skupina sa koncom desaťročia rozpadla, čo viedlo Ritu k začatiu sólovej kariéry, a často hrala so svojím manželom Robertom de Carvalhom, otcom jej troch detí.

Rite Leeovej diagnostikovali rakovinu pľúc v roku 2021 a odvtedy podstupovala liečbu.

zdroj: reuters.com

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…