Úrad verejného zdravotníctva SR spolu s Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici upozorňujú na významný medziročný nárast hlásených prípadov kliešťovej encefalitídy na území Slovenskej republiky v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
„Ku dňu 15.08.2022 je na Slovensku hlásených 141 prípadov kliešťovej encefalitídy (KE). Pre porovnanie, v roku 2021 išlo za celý rok o 92 prípadov,” uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Najviac prípadov KE za rok 2022 bolo k danému dátumu hlásených z Banskobystrického kraja (46), Žilinského kraja (41), Trenčianskeho kraj (25) a Prešovského kraja (13).
“Túto sezónu sú zatiaľ evidované 3 epidémie KE – dve v Banskobystrickom a jedna v Prešovskom kraji. Pri každej epidémii boli za pravdepodobný prameň nákazy KE považované výrobky z nepasterizovaného ovčieho mlieka, pričom tieto epidémie pozostávali z dvoch až štyroch prípadov,” uviedla MUDr. Jana Kerlik, PhD. z Odboru epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici.
ÚVZ pripomína, že kliešťová encefalitída sa okrem infikovaných kliešťov môže prenášať aj niektorými potravinami, pričom rizikové môžu byť najmä nepasterizované výrobky z kozieho a ovčieho mlieka.
“V kontexte významu prevencie zdôrazňujeme, že ochorenie postihuje centrálnu nervovú sústavu a môže mať vážne a trvalé následky. Nezáleží pritom, či sa človek vírusom nakazil prostredníctvom infikovaného kliešťa alebo kontaminovaným mliečnym výrobkom,” vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Platí, že najlepšou prevenciou kliešťovej encefalitídy je kombinácia
✅ očkovania proti kliešťovej encefalitíde,
✅ dôslednej ochrany pred zaklieštením výberom vhodného oblečenia,
✅ použitia repelentov,
✅ čo najrýchlejšie a bezpečné odstránenie kliešťa z tela,
✅ tepelné spracovanie rizikových výrobkov pred konzumáciou pri min. 70° C.
Rizikové oblasti výskytu kliešťovej encefalitídy si môžete pozrieť tu: https://bit.ly/KE-endemicke-oblasti-2021
Podrobnejšie informácie o ochoreniach prenášaných kliešťami a ochrane pred nimi nájdete v tlačovej správe na webovom sídle ÚVZ SR: https://bit.ly/TS-klieste
zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky