Všade na nás striehnu mikroorganizmy od neškodlivých baktérií až po hnusné vírusy, plesne a malinké parazity. Pôvodcovia infekcií sú úplne všade. Napríklad až 20% obyvateľov planéty je prenášačmi zlatého stafylokoka. Táto baktéria vyvoláva u človeka množstvo iných chorôb – od banálnych uhrov až po životu nebezpečný zápal pľúc či meningitídu.
To znamená, že ak spolu s vami v kancelárii pracuje viac ako 5 ľudí, teoreticky jeden z nich vás môže nakaziť obyčajným podaním ruky. To sa týka aj v dnešnej dobe nevyhnutných vecí – pozorovania ukázali, že na displeji telefónu sa nachádza 18x viac baktérií ako na záchodovej mise.
Je jasné, že umývanie rúk je jedným zo základných prvkov hygieny. Lenže nie vždy máme k dispozícii vodu a mydlo. Ako si pomôcť, keď nemáte k dispozícii vodu alebo sa držíte za rúčku v MHD? Čo robiť, keď si v supermarkete beriete vozík, ktorý v priebehu dňa prešiel viac ako 1000 rukami?
Antibakteriálny gél:
Pre ľudí, ktorí práve nemajú možnosť umyť si ruky vodou boli vymyslené antibakteriálne gély. Základnou antibakteriálnou zložkou je v nich zväčša lieh, lenže ten má negatívne účinky na pokožku. Výrobcovia mysleli aj na toto, a preto sa v nich okrem liehu nachádzajú aj prírodné oleje, výťažky z aloe vera a vitamín E.
Podľa posledných výskumov antibakteriálny gél používa až 73% žien. Dôvod je jednoduchý. Malá fľaštička sa zmestí do hociktorej kabelky a môžete ju použiť prakticky kedykoľvek. Či už ste s kamarátkou na káve, šoférujete auto, alebo zrovna sedíte v lietadle. Najdôležitejšie však je, že výrobcovia zaručujú, že ich výrobky zničia všetky baktérie na rukách a ešte ako bonus vám aj zjemnia pokožku. Ale nie všetko je naozaj tak ako sa zdá. Veľa látok, ktoré nás majú ochrániť pred baktériami vedia narobiť viac škody ako úžitku.
Každodenné používanie prostriedkov s chlorhexidínom, jedným z najšetrnejších antiseptík, môže viesť k svrbeniu pokožky, strate pigmentu, dermatitíde a zvýšenej citlivosti na UV žiarenie. Dokonca aj netoxický etylový lieh vysúša a dráždi vašu pokožku. Preto pre každé antiseptikum je daná presne taká koncentrácia, aby mohlo bojovať proti mikróbom, a aby zároveň neškodilo pokožke. Napríklad antibakteriálne gély by nemali obsahovať viac ako 68% liehu. Maximálne povolené množstvo bezoanu sodného je 700-1500 mg/l, parabénov do 0,4% objemu roztoku.
Lieh a antiseptiká majú efektívnejší účinok, keď na rukách nemáte viditeľnú špinu. Napríklad, ak ste si umyli ruky a potom použili tento výrobok, efekt je oveľa silnejší. Naopak, ak na koži zostáva viditeľná špina alebo mastnota, antibakteriálny gél nenaplní svoju funkciu tak efektívne.
Pokiaľ si umyjete ruky mydlom, antibakteriálny gél už v podstate nepotrebujete. Toto robia iba medici alebo ľudia, ktorí pracujú s potravinami. Nám ostatným postačí obyčajné umývadlo a mydlo. Voda spolu s penou zmyjú baktérie, všetky možné nečistoty, prach alebo toxické látky, s ktorými si antiseptiká nevedia poradiť.
V prípade, keď si nemáte ako umyť ruky, ale je to nevyhnutné, použite antibakteriálny gél spolu s vlhčenými servítkami: najprv dajte dole hrubú špinu a potom ošetrite pokožku.
Domáci antibakteriálny gél
Už hotové antibakteriálne gély v obchodoch nevoňajú vždy podľa vašich predstáv a môžu vám podráždiť kožu. Takýto gél si môžete jednoducho pripraviť aj doma presne podľa vašich predstáv.
Budete potrebovať:
160 ml lekárskeho (medicínskeho) liehu
80 g gélu z aloe vera
Nádobu, v ktorej zmiešate ingrediencie
Ľubovoľný éterický olej
Lopatka na premiešanie
Fľaštička, v ktorej chcete mať hotový výrobok
Postup:
1 Pripravte si čistú misku a nalejte do nej lekársky (medicínsky) lieh.
2 Do tej istej nádoby pridajte gél z aloe vera – ten zaručí hustú konzistenciu hotovej masy a tiež zjemní agresívny vplyv čistého liehu na pokožku rúk a taktiež chráni pred vysúšaním.
3 Pridajte cca 10 kvapiek jedného alebo viacerých éterických olejov. Pre takýto typ antibakteriálnych gélov vám odporúčame pridávať také éterické oleje, ktoré sú schopné bojovať proti mikróbom: éterický olej z mäty, škorice, eukalyptu, tymianu, klinčeka, levandule a rozmarínu.
4 Opatrne pomocou lopatky premiešajte všetky ingrediencie. Mala by vám vzniknúť hustá hladká kašička bez hrudiek.
5 Zoberte si čistú plastovú fľaštičku, v ktorej budete mať antibakteriálny gél. Najlepšie bude, ak budete mať fľaštičku s dávkovačom alebo s úzkym hrdlom, aby sa vám gél dobre nanášal na ruky.
6 Otvorte nádobku a pomocou lievika opatrne prelejte vzniknutú zmes do fľaštičky. Hotovo! Vami vyrobený gél môžete začať používať! Je možné, že po nejakom čase sa niektorá zo zložiek usadí na dno, ale vtedy stačí, ak nádobkou párkrát potrepete.
Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.
Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.
ZDROJ: takprosto.cc