Categories: Zahraničné správy

Slováci, POZOR! Nebezpečné medúzy ohrozujú chorvátske pobrežie: Popáleniny sú bolestivé a zanechávajú jazvy!

Chorvátske pobrežie je v súčasnosti ohrozené inváziou nebezpečných medúz, konkrétne druhu tanierovka svietivá (Pelagia noctiluca).

Tieto medúzy sú považované za jedny z najnebezpečnejších v Jadranu. Ich popálenie je mimoriadne bolestivé a často zanecháva jazvy. Návštevníci populárnych pláží v Dubrovníku a Korčule už utrpeli popáleniny, upozorňuje chorvátsky web Danas.hr.

Minulý týždeň boli počas jedného dňa popálené medúzami až osem ľudí. Záchranári pomohli ošetriť zranenia a varujú pred nebezpečenstvom. “Postihnuté miesto je červené a veľmi páli. Hlavne deti to veľmi bolelo, ale všetko dobre dopadlo. Červená vlajka bola vyvesená kvôli varovaniu, nie kvôli zákazu kúpania,” povedal pre web Danas.hr záchranár Antonio Benussi.

Miestny chlapec začal medúzy chytať do vedra, čo umožnilo ich identifikáciu: “Najprv bola sem tam nejaká. Potom ale začali pribúdať. Nakoniec som ich do vedra nachytal dvadsaťpäť. A to som ich lovil z vody pohárom,” rozprával Andrej Stipič z Dubrovníka.

Tanierovka svietivá (Pelagia noctiluca) je zvyčajne modrofialový a čiastočne aj ružový tvor. Typický pologuľovitý zvon medúzy má priemer desať centimetrov. Jej chapadlá môžu merať aj viac ako meter a práve v nich sú ukryté jedovaté žihavé bunky, ktoré pri kontakte s ľudskou kožou spôsobujú silné bolesti a popáleniny. Tieto sa ťažko hoja a zanechávajú depigmentáciu kože alebo dokonca jazvy.

Tento druh sa zvyčajne zdržiava skôr v otvorenom mori a u pobrežia sa objavuje len výnimočne. “V posledných dňoch sa ale hojne objavujú aj na iných plážach, najmä na Mandrači,” uviedol plavčík Ramona Popović.

Ak vás popáli medúza, prvá pomoc je celkom jednoduchá. Na koži zostávajú zvyšky buniek a tie je nutné oškrabať, aby sme postihnutému uľavili. Môžeme ich oškrabať s pomocou kreditnej karty, alebo – ak nie je iná možnosť – aj pieskom. “Postihnuté miesto by ste mali omývať slanou vodou. Potom môžete poranené miesto natrieť antihistaminickým krémom a chladiť ľadom. Keď máte veľké bolesti, je možné si uľaviť aj liekmi proti bolesti,” radí Ivony Onofry, odborníčka z Inštitútu pre more a pobrežie Dubrovnickej univerzity.

zdroj: danas.hr

redakcia

Recent Posts

Ktorý druh kávy si obľúbite, môže napovedať o vašom životnom štýle a postoji.

Čierna káva Preferujete čiernu kávu, čistú, bez prídavkov? Máte radi veci priamočiare, nemáte trpezlivosť pre…

4 mesiace ago

V odtieňoch žĺtok sa skrýva tajomstvo zdravia, zlatistá alebo oranžová – ktorý žĺtok je najzdravší

"Vajcia patria dlhé roky k neodmysliteľným a najdôležitejším prvkom našej stravy. Či už varené, vyprážané…

4 mesiace ago

Tento muž v roku 1983 zachránil svet od Tretej svetovej vojny, no skoro nikto o jeho hrdinskom čine nevie. Česť jeho pamiatke!

Dňa 26. septembra 1983 sa svet dostal na pokraj atómovej vojny. Zato, že nevypukla, môžeme…

5 mesiacov ago

VIDEO: Chlapci ohromili svet na predškolskej talentovej súťaži

Nič nezahreje srdce viac, ako keď sa stanete hrdým rodičom. Rodičia, ktorí prihlásili svojich štyroch…

5 mesiacov ago

VIDEO: Žena pri plašení holubov vypadla z okna. Zo 7. poschodia visela len za nohu!

Na poslednú chvíľu prišli pražskí policajti k žene, ktorá visela z okna na siedmom poschodí.…

5 mesiacov ago