Na bobkový list mám príjemné spomienky a spája sa mi s detstvom. V každej miske babičkinej polievky plával tmavozelený list. Vtedy som ešte netušil, aké vlastnosti v sebe toto voňavé korenie skrýva. Ako sa ukázalo, bobkový list sa nepoužíva len pri varení. Je to užitočná superpotravina, ktorá stojí len pár drobných. Dnes si o jeho použití povieme podrobnejšie.

Bobkový list pôsobí ako podporný prostriedok pri trávení. Zvyšuje produkciu enzýmov, slín a žalúdočnej šťavy. V tomto prípade funguje korenie rovnako ako sušený klinček.

Ak sledujete svoj jedálniček, musíte si uvedomiť jednu zásadnú vec. Nie je dôležité len to, čo jeme, ale aj to, ako sa potrava trávi. Aby bol tento proces čo najproduktívnejší, musíte svojmu telu pomôcť. A práve bobkový list túto úlohu dokonale zvláda.

Okrem toho bobkový list obsahuje veľa éterických olejov a ďalších fytochemikálií. Dodávajú koreniu špeciálne vlastnosti, ktoré sú pre naše telo prospešné.

Tak ako klinčeky, aj bobkový list by sa mal žuť pomaly. Potom sa celá rozžuje a konzumuje. Korenie sa môže konzumovať ráno aj večer pred spaním. V druhom prípade bude bobkový list pôsobiť ako upokojujúci prostriedok. Používa sa aj ako liek proti bolesti.

Bobkový list obsahuje veľké množstvo užitočných stopových prvkov. Napríklad mangán, vápnik, meď a železo. Obsahuje aj vitamíny B, A a C. Ak chcete z lacného výrobku vyťažiť čo najviac, vyberte si kvalitné korenie. Stačia výrobcovia z Grécka, Turecka, Gruzínska a Azerbajdžanu.

Ak kupujete bobkové listy vo veľkom, pozorne ich skontrolujte. Listy by nemali byť polámané a bledé. Kvalitné korenie vyžaruje výraznú vôňu. Dôležité je tiež dodržiavať dátum exspirácie. Ak od kúpy bobkového listu uplynulo viac ako šesť mesiacov, je lepšie korenie vyhodiť a kúpiť nové. Bobkový list je najlepšie skladovať na tmavom a chladnom mieste.

Bobkové listy sa konzumujú nielen ako potrava, ale aj zapaľujú. Verí sa, že korenistá vôňa zmierňuje stres po náročnom pracovnom dni a chráni vás pred nespavosťou. Podrobnejšie sme o tejto metóde písali v našom článku na tomto odkaze. Mimochodom, v tom istom článku sa dozviete, ako používať bobkový odvar na pleť tváre.

Mimochodom, bobkový list sa veľmi často používa aj v ľudovom liečiteľstve. Z korenia sa vyrábajú rôzne masti, obklady a tinktúry. Napríklad bobkové listy sa používajú na posilnenie vlasov.

Existuje niekoľko kontraindikácií používania bobkového listu vo veľkých množstvách. Napríklad v období tehotenstva a dojčenia. Preto sa pred zaradením tohto korenia do každodenného jedálnička poraďte so svojím lekárom.

A ak toto korenie už nejaký čas používate na liečebné a preventívne účely, nezabudnite sa podeliť o svoje dojmy nižšie. Tešíme sa na vaše príspevky v komentároch!

 

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

 

zdroj: takprosto.cc

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…