Narušená motorika, paranoja a úzkosť. To všetko sa vám môže prihodiť, keď svojmu telu odopriete spánok na pár dní. Čo sa ale stane, keď nebudete spať 11 dní ?

Všetci z nás pravdepodobne zažili prebdenú noc. Rozmýšľali ste niekedy o tom, čo sa v takejto chvíli deje s naším telom ? A čo sa stane, keď je takýchto nocí niekoľko za sebou ? Študent zo San Diega, Randy Gardner, sa to rozhodol zistiť. Odriekol si spánok na celých 11 dní a toto sú výsledky, ku ktorým dospel.

6 hodín po prebdenej noci:
Aby sa telo vyrovnalo s nedostatkom spánku, začína produkovať nadmerné množstvo hormónu kortizol. Vďaka tomuto hormónu sa necítime úplne vyčerpane, ale sme podráždenejší a úzkostlivejší. Pripadáme si pod napätím a panikárime.

12 hodín po prebdenej noci:
Mozog „vypína“ tie funkcie, ktoré nie sú potrebné. Spomaľuje sa reakčná doba a zhoršená je i schopnosť rozhodovania. Stále zvládate bežné každodenné úlohy, ale cítite sa vysilene a unavene.

24 hodín po prebdenej noci:
Je to paradox, ale po 24 hodinách vás všetka únava náhle prejde. Cítite sa plní energie a ste produktívnejší než inokedy. Zmysly sa zbystrujú a vám je príjemne. Pravdepodobne sa usmievate a všetko robíte s radosťou. Čím to je? Telo začalo totiž to produkovať mnoho a mnoho dopaminu. Ten v nás vyvoláva dobrú náladu a zaháňa únavu.

36 hodín po prebdenej noci:
Začínate mať problémy s pamäťou. Reakčná doba sa stále predlžuje. Mozog šetrí energiu, kde sa dá. Znižuje sa i funkcia imunitného systému a spomaľuje sa metabolizmus. Cítite sa veľmi unavene.

45 hodín po prebdenej noci:
V tejto chvíli sa môžete začať cítiť vydesene. Môžu sa začať objavovať halucinácie. Ste paranoidný, vidíte a počujete veci, ktoré nie sú skutočné: napríklad podivný šepot, zvláštne zvuky a vidiny. Dokonca vám môžu vypadnúť základné veci, ako je vaše meno alebo ako sa najesť.

Po 3 – 11 dňoch:
Po 11 dňoch už nie ste schopný zrozumiteľne rozprávať. Trasiete sa, strácate motorické schopnosti. Jediný, komu sa podarilo byť hore 11 dní bol Randy Gardner. Tento sedemnásť ročný študent uskutočnil v roku 1964 zaujímavý experiment, aby odhalil, čo sa stane s ľudským telom, keď mu odopriete spánok. Vydržal bez spánku 264 hodín, čo je 11 dní.

Zvláštne bolo, že 11. deň experimentu už nebol Randy Gardner schopný zrozumiteľne rozprávať, ale pritom dokázal poraziť svojho spolupracovníka, vedca Williama Dementa v pinballu. Podarilo sa mu to 100 x po sebe, nešlo teda o žiadnu náhodu! Zdá sa, že nedostatok spánku síce vedie k zhoršeniu istých telesných funkcií, ale iné naopak vylepšuje. Tento rekord sa zatiaľ nikomu nepodarilo prekonať, dokonca ani zopakovať.

 

ZDROJ: mamamia.com.au, en.wikipedia.org

Podobné články

Hlas speváka z Kazachstanu je natoľko šokujúci, že si niektorí myslia, že nie je z tejto planéty. Niečo na tom určite bude!

Videli sme už veľa rôznych talentových súťaží, že je ťažké vôbec povedať,…

Preslávená rómska veštica vyložila karty pre jednotlivé znamenia na cely rok 2023! Pozor by si mal…

Táto astrologická predpoveď vám povie o najdôležitejších momentoch roku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť…

Naučte sa jednoduchý trik, vďaka ktorému si zoberiete nákupný košík, bez použitia mince!

Aspoň raz za týždeň chodieva skoro každý z nás na veľký rodinný nákup,…

Moju manželku som po 35 rokoch nahradil mladšou ženou a teraz žijem ako vo väzení. Pozrite sa prečo

35 rokov šťastného manželstva, úspešné a spokojné dospelé deti … To všetko…