Norbert Moravanský je uznávaný súdny patológ. Pravidelne sa zúčastňuje obhliadok zomrelých na koronavírus covid-19. Prednedávnom uverejnil na svojom facebooku veľmi silný a emotívny status. Doktor opísal v ňom nielen svoje postrehy, ale ľudí vyzval predovšetkým na zodpovednú lásku. „Pozitívni príbuzní sa totiž vždy pýtajú, či to boli práve oni, ktorí k posteli svojej nemobilnej mamy či otca priniesli vírus, či mohli zabrániť tomu, aby sa to neprenieslo.“
Súdni lekári o zisteniach publikujú, prednášajú, vypovedajú pred súdom, píšu správy a znalecké posudky. Je to ich profesia a sú v tom fakt dobrí.
“Chce sa mi dnes zachytiť malý kus osobnej histórie, pretože to všetko, čo teraz žijem, unikne. Lekári a zdravotníci zažívajú všade na svete nevídané zápasy o zdanlivo dávno dobyté méty medicínskeho poznania. Každý deň sa vraciame k svojej vlastnej histórii v boji s tragickým zjednodušovaním a polovzdelaneckou až nevzdelaneckou interpretáciou všetkého okolo koronakrízy.” píše doktor Moravanský.
My, súdni lekári, máme už niekoľko mesiacov iné dni a postrehy. Aby bolo jasné, o čo ide. Tu v Bratislavskom kraji vykonávame profesionálne prehliadky tiel zomrelých ľudí takmer výlučne kvalifikovaní súdni lekári či patológovia. Je to pre náš odbor echt významná skúsenosť a nikdy nekončiaci zdroj poznatkov o tom ako človek odchádza z tohto sveta a čo z jeho tela a okolia dokážeme prečítať a interpretovať. Publikujeme o tom, prednášame, vypovedáme pred súdom, píšeme správy a znalecké posudky. Je to naša profesia a sme v tom fakt dobrí.
No a čo je tá exkluzívna nová skúsenosť. Covid úmrtia v domácom prostredí. Chce sa mi o tom podať svedectvo, pretože je to neuveriteľná sonda do slovenskej duše, do slovenskej národnej obmedzenosti, aj do našej snahy vybabrať so všetkým, aj s koronou, keď na to príde. Možno neviete, že to celé začína tým, že našim chlapcom, vodičom a pomocníkom v pohotovostnom prehliadkovom aute s majákmi zazvoní telefón. Operátori krajského operačného strediska nahlásia okolnosti prehliadky, informácie o zdravotnom stave, akútnej poruche zdravia, či zomrelý mal zvýšenú teplotu, horúčku či ťažkosti s dýchaním, či bol na teste, kedy, s akým výsledkom a kto je v jeho okolí, či ten niekto mal test s pozitívnym či negatívnym výsledkom, o aký test išlo či PCR alebo Ag, prípadne test protilátkový. Potom sa obliekame, niekedy ešte doma, ako napr. včera, keď pršalo ako z krhle, vystrojíme sa do bielej kombinézy, založíme si okuliare, štíty, dvoje rukavíc, obmotáme si pásku okolo zápästí, na tvár si dáme FFP2 či 3 a vyrážame. Prehliadka a kroky po mnohých domácnostiach sú malými krokmi pre jedného lekára, no veľkými krokmi do vašej intimity.
Prekračujeme domáce tabu. Telefonicky požiadame príbuzných v karanténe s pozitívnymi či negatívnymi alebo neznámymi výsledkami testov, aby sa premiestnili do jednej miestnosti a opustili koridor prechodu. Postupne zozbierame útržky informácií a vykonáme prehliadku tela zosnulého tam, kde ho zanechala smrť alebo opustila posádka záchrannej zdravotnej služby po ukončení márnej snahy vytrhnutia jeho duše z Cháronovho člna. Málokto vie, že každé úmrtie človeka s podozrením na ochorenie Covid na mieste úmrtia testujeme všetkými dostupnými testami, teda jednak protilátkovými, ktorých dynamika imunoglobulínov triedy aspoň IgM a IgG môžu povedať niečo o tom, ako človek medzi tretinami ako v hokeji rádovo v týždňoch zápasil s vírusom SARS-CoV-2, teda koronavírusom. A áno, vykonávame aj antigénový test, ktorý by aj po smrti mal vykazovať pozitivitu najmä vtedy, ak ochorenie mohlo zvíťaziť a mohlo viesť priamo k smrti. Nazývam to veštenie z koronových prúžkov. Neskôr sa k tomu celému pridávajú zistenia vyplývajúce z pitvy a mikroskopického vyšetrenia, ale to je iný príbeh.
V čakaní na výsledok farebnej zmeny imunochromatografického prúžku je ten čas, tých pár minút, keď profesionálne dvíhame oči a dívame sa okolo. Snažíme sa nevidieť a hlavne si nepamätať tie intímne detaily poukazujúce na krehké vzťahy našich koronových životov a úmrtí. Medzi tými prúžkami korony na kuse plastu sa totiž odohrávajú naše výčitky, obavy, ospravedlnenia, ale aj obrazy lásky, odovzdanosti, nezištnosti aj pomoci. Pozitívni príbuzní sa totiž vždy pýtajú, či to boli práve oni, ktorí k posteli svojej nemobilnej mamy či otca priniesli vírus, či mohli zabrániť tomu, aby sa to neprenieslo. Niektorí z nás sa však okamžite obrnia tým, že oni to určite neboli, že vtedy práve boli niekde na teste, že im nič nebolo, že to možno sused, vodoinštalatér, záchranári, lekári, sestry domácej starostlivosti.
Ľudia sa pýtajú a hľadajú svoje odpovede, niekedy jednoduché, niekedy väčšinové, inokedy odpovede bezobsažné, obalené aurou alkoholu, zatrpknutosti a beznádeje a inokedy hlúpe, primitívne, ubližujúce. Pri mŕtvom človeku sme vtedy všetci, celý vesmír mudrcov aj tých menej múdrych, nedovzdelaných a príkrych. A ešte jedna vec o nás vypovedá viac, ako si vieme v takejto situácii predstaviť. Existuje jedna kolónka Listu o prehliadke mŕtveho, kde sa uvádza, aké najvyššie vzdelanie zomrelý človek dosiahol a kde naposledy pracoval, aké mal povolanie. Jednoduchá otázka nad jedným listom papiera, špička pera opisuje oblúk nad riadkom a zostáva ticho. Neverili by ste, ale v troch prípadoch z desiatich príbuzní starej mamy, či dokonca mamy alebo otca nevedia, akú školu mŕtvy absolvoval a čím vlastne bol. Neviem tento fenomén interpretovať a vlastne ani radšej nechcem, pretože sú to všetko navštívenky z našej intimity, kde sme my pozorovatelia len na chvíľu v čakaní na koronové prúžky.
Nevieme, čo presne máme robiť a kedy v akom čase. Nemusíme všetkému rozumieť a so všetkým súhlasiť, nemusíme veriť vede, Ježišovi Kristovi a dokonca ani svojim skúsenostiam, no môžeme milovať, milovať bez porozumenia. Buďme pri svojich blízkych blízko a pritom bezpečne. Počítajme s tým, že sviňa Korona ide po tej mape a vyberá si, ťažko zatiaľ spoľahlivo povedať, podľa čoho si vyberá, ale vyberá si spoľahlivo. Neschováme sa, môžeme len premýšľať a milovať tých, z ktorých sme vzišli a ktorí sú vedľa nás.
Ďakujem Vám za všetky narodeninové priania. Za to, že ste virtuálni aj reálni a že zdieľate svoje životy pre mňa tak obohacujúce.
píše MUDr. Norbert Moravanský, ktorý denne ohliada ľudí, ktorí zomreli na covid-19