MIMORIADNE

Predvianočná nákupná horúčka tento rok pre ohlasovaný lockdown naberá na obrátkach v predstihu. Po zlatej nedeli sa zatvoria obchody. Kúpime stromček a kapra ešte aj po tom?

Slovensko sa s najväčšou pravdepodobnosťou o pár dní úplne uzavrie. Pandemická komisia totiž navrhuje Ústrednému krízovému štábu zákaz vychádzania. Budeme môcť na sviatky odcestovať za svojimi blízkymi? Má takýto lockdown zmysel? A čo potom? Aký má vláda plán? A ako to prežiť bez ujmy na zdraví? Pozreli sme sa na to.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) po mimoriadnom zasadnutí pandemickej komisie potvrdil, že situácia na Slovensku je vážna až kritická.

Prísnejšie opatrenia.

Odborníci podľa neho po hodinách rokovania navrhli ešte prísnejšie opatrenia. „Vzhľadom na výrazne sa zhoršujúcu situáciu za posledných pár dní, sa pandemická komisia rozhodla, že odporúča vláde SR prehodnotiť opatrenia, ktoré navrhla,“ prezentuje Marek Krajčí výsledky rokovania.

Pandemická situácia sa na Slovensku za posledný týždeň vážne zhoršila. Po rokovaní Pandemickej komisie vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. Situácia je podľa neho natoľko vážna, že pandemická komisia v piatok prehodnocovala svoje stanoviská z predchádzajúceho týždňa. Do ďalších dní navrhuje výrazné sprísňovanie opatrení.

Zákaz vychádzania

Ako Krajčí uviedol, pandemická komisia odporučila vláde prehodnotiť opatrenia, ktoré boli avizované tento týždeň. Dospela k názoru, že je potrebné zaviesť čo najskôr podobný lockdown, teda zákaz vychádzania, aký bol pred celoplošným testovaním. Bolo by teda povolené vychádzať z domu do práce, deti by mohli chodiť do škôl a škôlok, chodiť by sa mohlo do najbližšieho obchodu pre nevyhnutné veci. Povolené by bolo vychádzanie z dôvodu starostlivosti o blízku osobu, venčenie zvieraťa a návštevy prírody, avšak len v rámci okresu. Zákaz vychádzania by mal platiť do 10. januára. “Čím neskôr lockdown zavedieme, tým dlhšie musí trvať, aby sme sa mohli dostať k pozitívnym číslam, ktoré umožnia uvoľniť opatrenia v krajine,” vysvetlil minister.

Epidemiologička Henrieta Hudečková uviedla, že podstatou navrhovaných opatrení je obmedzenie mobility. “Ak niečo neurobíme, dostaneme sa do veľmi zlej situácie, z ktorej sa môžeme pomerne dlhú dobu dostávať naspäť,” povedala.

Všetky návrhy ale ešte musí schváliť ústredný krízový štáb, ktorý bude zasadať v pondelok. „Ja budem presadzovať to, čo dnes schválila pandemická komisia, ja som za to hlasoval,“ vyjadril svoj postoj k navrhovaným opatreniam minister Krajčí, ktorý dodal, že čím skôr budú prijaté, tým bude lockdown kratší.

Počet hospitalizovaných rýchlo rastie

Minister Marek Krajčí zhodnotil aj aktuálnu situáciu, ktorú označili za kritickú. V súčasnosti sú na Slovensku najviac zasiahnuté okresy Trenčín, Považská Bystrica, Púchov, Nitra Skalica a Ilava. Najlepšie je na tom zatiaľ Košický kraj.

„Máme veľmi veľa nákaz, keď sa pacienti infikujú priamo v nemocniciach a tých, ktorí sa nakazia v domoch sociálnej starostlivosti,“ vysvetľuje minister Marek Krajčí. Situácia v nemocniciach sa podľa neho stále veľmi zhoršuje, kapacita lôžok je ale zatiaľ postačujúca. Ale iba za posledných 7 dní pribudlo v nemocniciach na Slovensku až 300 pacientov.

„Situácia je taká, že každý piaty pacient, ktorý sa dostane s nákazou koronavírusu do nemocnice, aj zomrie,“ hovorí o štatistike úmrtí Marek Krajčí.

Aktuálne reprodukčné číslo je 1,35, čo je veľmi vysoké číslo, povedal Krajčí.

zdroj: SITA

Podobné články

Podané najväčšie TRESTNÉ oznámenie v dejinách Slovenskej republiky…

“Slovensko čarovné. Dnes som podal aj za vas najväčšie trestné oznámenie na…

Známy markizák to už nevydržal a Igorovi Matovičovi adresoval DSRNÝ ODKAZ! Igor, toto si prečítaj!

Juraj Čurný z markizáckej šou Chartshow adresoval premiérovi Igorovi Matovičovi drsný odkaz.…

Slováci, POZOR! Národný Portál Zdravia: Ten kto neabsolvuje preventívnu zubnú prehliadku, bude si musieť…

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol. informuje o tom na Národný portál…

Prísnejší trest než sa čakalo: Polícia obvinila vodiča z tragickej nehody v Bratislave, TOTO mu hrozí!

Policajti odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave sa v…