MIMORIADNE

Začiatkom marca došlo k útoku na pôrodnicu v Mariupole. Následne sme sa okamžite stali svedkami obrovského záplavu informácií zo strany oficiálnych ruských orgánov – hlavne veľvyslanectiev.

Tie tvrdili napríklad, že v pôrodnici sa ukrývala ukrajinská armáda, a preto bol útok oprávnený. Iné správy útok ako taký popierali a hovorili o zinscenovaní zo strany Ukrajiny.
Fotky obetí útoku obleteli celý svet – hlavne zábery mladej ženy vo vysokom štádiu tehotenstva. Čo s tým robila ruská propaganda?

Tvrdila nám, že ide o najatú herečku. Ako “dôkaz” mali byť jej modelingové aktivity na Instagrame. Toto tvrdila napríklad ruská ambasáda vo Veľkej Británii – viď screenshot vľavo dole.

…DNES POUŽITEĽNÁ SVEDKYŇA!

Prešiel takmer mesiac od útoku. Osud mladej ženy nie je známy okrem toho, že skutočne porodila. Pred niekoľkými hodinami sa opäť objavila v online priestore. Znovu o nej píšu oficiálne ruské orgány (ambasáda v Bratislave – vľavo hore, ambasáda vo Švajčiarsku – vpravo hore), materiály šíria aj rôzne kontá automatizovaným spôsobom, aby sa dostal k čo najviac ľuďom (vpravo dole).
Čo nám dnes oficiálne ruské orgány hovoria? Priniesli nám video, na ktorom podľa vonkajších znakov mala hovoriť rovnaká mladá žena z Mariupolu. V rozhovore kritizuje ukrajinskú armádu, hovorí, že naozaj obsadili nemocnicu a že kameraman prišiel v deň útoku na miesto. V podstate hovorí všetko, čo do bodky vyhovuje ruskej propagande.

ČO SA TO DEJE?

1. Pred mesiacom spravili ruské orgány z mladej ženy herečku pre objektívy. Tehotenstvo podľa nich falšovala.
2. Keď hore uvedený naratív spôsobil zablokovanie účtu jednej ruskej ambasády, tá na Slovensku sa rozčuľovala, že čo sa to deje (status je stále dostupný z 11.3.).
3. Po mesiaci je z mladej ženy odrazu dôveryhodná svedkyňa, ktorej rozhovor začali primárne šíriť oficiálne ruské orgány. Žiadna herečka ako vtedy, ale super autentický zdroj!
4. Takto vyzerá klasické ohýbanie reality zo strany ruskej propagandy v praxi. Raz tak, raz onak, aj za cenu, že novým tvrdením svoje predošlé vyjadrenia úplne poprú.
5. Toto video šíri aj FB ruskej ambasády na Slovensku, čím len potvrdzuje, že ide o mimoriadny nebezpečný dezinformačný kanál, ktorý je právom na prvom mieste v databáze polície: https://www.facebook.com/313187412842466/posts/1173782396782959/?d=n
6. Už niekoľko dní sa vedú diskusie o osude mladej ženy. Šíria sa správy o jej zavlečení do Ruska alebo mesta Doneck, kde sa mala stať vhodným nástrojom ruskej propagandy. Nevieme tieto informácie v tejto chvíli potvrdiť.
7. Polícia naďalej sleduje vývoj ohľadom čerstvo zverejneného videa, zbiera podklady a robí na ďalších statusoch k tejto téme.
8. POZOR, polícii posielajte len formou súkromných správ priamo www odkazy z nielen FB, kde narazíte na šírenie tohto videa, pripadne na inú formu obsahu, ktora podporuje obsah videa.

 

zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku len 28 rokov náhle zomrel známy mladý herec!

Zomrel herec Nickelodeon a Disney Channel Jansen Panettiere, brat herečky Hayden Panettiere.…

SMUTNÁ SPRÁVA! Vo veku 88 rokov zomrela ďalšia herecká legenda!

Herec Josef Somr zomrel vo veku 88 rokov. Vo filmoch stvárnil viac…

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Dvanásťročné dievča NEPREŽILO kúpanie s kamarátmi, pod vodou bola 15 minút!

V utorok večer došlo k tragédii pri odvale Jeremenko v Ostrave. Dvanásťročné…