MIMORIADNE

V Číne sa objavila nová vírusová infekcia, ktorá sa zrejme preniesla na ľudí zo zvierat. Pôvodca je známy ako Langya henipavirus (LayV). Všetci nakazení majú vysoké horúčky a polovica z nich trpí únavou, kašľom a nechutenstvom. Niektorí trpia nevoľnosťou, ktorá vedie k vracaniu. Tretine nakazených zlyháva pečeň a ôsmim percentám zlyhávajú obličky.

Vírus patrí do rovnakej skupiny paramyxovírusov rodu Henipavirus ako vírusy Hendra (HeV) a Nipah (NiV). Medzi paramyxovírusy patria pôvodcovia príušníc, osýpok a psinky.

Väčšina nakazených (26 z 35) pochádza z čínskych provincií Šan-tung a Che-nan. Doteraz sa nevyskytol žiadny smrteľný prípad a nebolo hlásené žiadne vážne ochorenie, uviedol profesor Wang Lin-fa zo Singapurskej lekárskej fakulty.

Podľa neho je však varovanie na mieste, pretože henipavírusy môžu spôsobiť vážne ochorenia u ľudí a zvierat a Svetová zdravotnícka organizácia ich vo všeobecnosti klasifikuje ako štvrtý stupeň biologickej bezpečnosti so 40 až 75-percentnou úmrtnosťou. Očakáva sa, že infekcia LayV môže byť v niektorých prípadoch aj smrteľná.

Taiwanské Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) už oznámilo, že tejto epidémii venuje pozornosť. Uviedla, že genóm vírusu by mal byť známy budúci týždeň. Plánuje preskúmať, či sa podobný vírus objavil aj na ostrove.

Predpokladá sa, že ide o zoonózu, teda chorobu prenášanú zo zvierat na ľudí. Zatiaľ nie je známe, ktoré zviera prenáša LayV. Existuje podozrenie, že ľudia sa mohli nakaziť od miestnych rají.

Prenos z človeka na človeka zatiaľ nebol dokázaný. Skutočnosť, že sa zatiaľ nevyskytlo žiadne ohnisko, naznačuje, že k nemu nedošlo; každý zo zistených prípadov pochádza z iných miest.

Problémom je, že proti LayV neexistuje vakcína, zatiaľ sa liečia len príznaky nakazených.

https://twitter.com/EasierSoft/status/1556518923335397376?s=20&t=Vmf9RQv6Dfy8hWl9hO7Uvg

zdroj: bloomberg.com, theguardian.com

 

 

Podobné články

SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku len 34 rokov zomrel známy spevák. Ostali po ňom dve malé deti!

Tom Parker, spevák britskej chlapčenskej skupiny The Wanted, zomrel vo veku 33…

MUDr. Lenka Doležalová: Mladá zdravotná sestrička umrela na koronavírus a zanechala tu mladú dcérku

Po smutnej správe o úmrtí mladej sestričky na Covid-19, napísala česká lekárka…

AKTUÁLNE! Rusko znovu varuje: Tí, ktorí dodávajú smrtiace zbrane na Ukrajinu, ponesú zodpovednosť!

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že tí, ktorí dodávajú smrtiace…

OBROVSKÁ TRAGÉDIA: Požiar na covidovom oddelení si vyžiadal deväť obetí: Stav ďalších ľudí je kritický

KORONAVÍRUS: Požiar na jednotke intenzívnej starostlivosti si v Rumunsku vyžiadal deväť životov Najmenej…